"Když se podíváme na skupinu lidí, kteří tady provolávají protivládní hesla a nadávají všem, tak to není, co my jsme chtěli. My jsme chtěli poklidný protest, chtěli jsme ukázat, že náš protest jsou traktory na magistrále, zemědělci. Ale my jsme tady dnes v menšině," uvedl Malý v ČT.

Ministr zemědělství Marek Výborný dnes ČTK řekl, že preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

Přehled hlavních událostí kolem dnešních protestů zemědělců v Praze:

05:42 - Policie uvedla, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky.
06:00 - První desítky kusů techniky protestujících dorazily k ministerstvu zemědělství, protestující posléze zastavili dopravu před ministerstvem na pražském Těšnově.
06:22 - V souvislosti s protestem zemědělců se v Praze začaly vytvářet kolony v různých ulicích.
06:50 - Demonstrující zemědělci podle organizátora akce Zdeňka Jandejska chtějí, aby vláda 21. února jednala o odstoupení od Green Dealu.
06:55 - Ministr zemědělství Marek Výborný řekl ČTK, preferuje jednání u stolu než protest na ulicích. Organizátoři podle něj sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.
07:00 - Traktory začaly blokovat některé pruhy na pražské magistrále.
08:03 - Do Prahy přijelo více než 500 traktorů, další jsou na cestě. Na podporu farmářů by mělo dorazit i 4000 aut, řekl ČTK mluvčí protestu Daniel Sterzik.
08:06 - Kolona traktorů zúžila magistrálu u Muzea do dvou pruhů, doprava se zpomalila.
08:37 - Zemědělci před ministerstvem zemědělství řekli ČTK, že demonstrují zejména kvůli vysokým cenám energií či byrokracii, někteří se distancují od pořadatelů.
08:56 - Provoz pražské integrované dopravy protest zemědělců podle pražského dopravního podniku výrazněji nenarušil. Zhruba na půl hodiny byl ráno přerušený provoz tramvají na Vinohradské ulici a kvůli průjezdu zemědělské techniky nabíraly zpoždění tramvajové spoje na náměstí I.P. Pavlova. Více než dvě hodiny byl zastavený provoz části autobusové linky H1, určené pro přepravu handicapovaných.
09:40 - Před ministerstvem zemědělství demonstrovalo několik set zemědělců, ministra zemědělství Výborného vypískali a požadovali demisi vlády.
10:06 - Agrární komora ČR podle mluvčí Barbory Pánkové rozumí tomu, že jsou farmáři zoufalí z přístupu politiků v ČR i EU.
10:08 - Protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X.
11:00 - Část nespokojených zemědělců předala dopis ministrovi Výbornému, ve kterém ho žádala, aby Česko odstoupilo od Green Dealu.
12:00 - Přesun části zemědělců na Malostranské náměstí
13:30 - Částečné zablokování tramvajové dopravy v centru na několik minut
14:30 - Střet demonstrantů s odpůrci. Při potyčce musela zasahovat policie.
15:00 - Policie ČR uvedla, že provoz na Magistrále byl plně obnoven, technika odjela.
15:32 - Pisatel na sociální síti uvedl, že pondělního protestu se zúčastní se samopalem a půjde s ním na Úřad vlády. Kriminalisté ho zadrželi.
16:05 - Pondělní protesty zemědělců na Malostranském náměstí skončily