Česká republika stále více využívá ruskou ropu. V první polovině letošního roku činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent, loni to bylo okolo 56 procent a roky předtím ještě méně, to uvedla pro ČTK mluvčí státní společnosti Mero Barbora Putzová. 

V EU od loňska platí zákaz dovozu ropy z Ruska, Česko má při využití ropovodu Družba výjimku. Společnost Mero je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL, je jediným přepravcem ropy do České republiky.

Happeningem "Ruská ropa, Ukrajinská krev" chtěla skupina NE ruské ropě na tento fakt upozornit. Zároveň připomněl si současnou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Je nutné, abychom mysleli na naši bezpečnost a solidaritu s napadenou Ukrajinou i v případě dovozů ropy. Velmi si vážíme vládních kroků ohledně úplné náhrady ruského plynu. Vítáme také kroky k nahrazení ruské ropy, ale rok 2025 (kdy se tak má stát) je ještě daleko. Ruská válka proti Ukrajině se rozhoduje právě v těchto měsících a silně ovlivní také naši budoucnost a bezpečnost. Spěchat bychom měli zvláště kvůli nejistotě ohledně prezidentských voleb v USA v příštím roce," uvedl Michal Majzner za skupinu.