Hospoda v těchto místech stávala už ve středověku, kdy byl Prosek pouhou vesničkou mezi poli, vystavěnou kolem románského kostela. Tou zůstal až do přelomu 19. a 20. století, kdy zde začaly rychle přibývat nuzné domky pro dělníky z Vysočan a Libně. Pro obyvatele Proseka byl hostinec vždy středobodem kulturního a společenského života.

Přestál i Napoleona

Na počátku 19. století vlastnil budovu zámožný pražský měšťan Hlasivec. Traduje se, že v roce 1813 si v podniku a kolem něj zřídila ležení Napoleonova vojska cestou k Lipsku. Dům v roce 1837 vyhořel a musel být vybudován téměř od základů.

Rustonka.
Rustonka: Jedna z nejstarších pražských továren šla k zemi před devíti lety

Na počátku 20. století pak byl pod vedením architekta Josefa Vaňhy poupraven v novorenesančním stylu. Krátce na to ho od Aloise Malého, starosty Proseka, získala rodina Brabců, po kterých dostal své jméno.

Byl však něčím více, než jen pouhou hospodou. Fungoval tu taneční a dokonce i divadelní sál a většina kulturních akcí na Proseku se odehrávala právě zde. Václav a Aloisie Brabcovi ho vlastnili až do prosince 1960, kdy byl hostinec znárodněn.

Autoservis, skladiště a zánik

Svému původnímu účelu sloužil jen zhruba deset let, během kterých v něm fungovalo oblíbené kino. V 70. letech byl přestavěn na autoservis a v následující dekádě byl pouhým skladem zboží podniku Barvy a laky. V následujících letech chátral a v roce 2012 byl vydán demoliční výměr.

Z rukou developera, který na jeho místě chtěl postavit nové byty, ho sice zachránil zásah městské části, plánovaná rekonstrukce se přesto zvrhla v demolici. Statika domu byla údajně nenávratně narušena a v roce 2019 byl stržen. Zbyla z něj jen část obvodové zdi.

Knoblochův salon.
Knoblochův salon: spor o plzeňské pivo skončil u soudu

Mezi Pražany se zvedla vlna nevole a starobylý hostinec se nakonec přeci jen podařilo obnovit. Na jeho původním místě vyrostla jeho věrná kopie, která dnes nese název Plzeňka U Brabců.