Projekt Savarin je zasazen přímo do sousedství Václavského náměstí, které chce propojit s ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská a zároveň si klade za cíl vznik nového veřejného prostoru v centru metropole. 

„Cílem je zachování a rekonstrukce všech nyní zanedbaných chráněných historických budov v samém srdci metropole a jejich maximální zpřístupnění,“ popisuje Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl, která je developerem projektu.

close Projekt Savarin, vizualizace. info Zdroj: Crestyl zoom_in Projekt Savarin, vizualizace.

Jedná se o již druhou z celkem čtyř částí, které má projekt obsahovat. První, rekonstrukce historického paláce Savarin, je již v plném proudu. „Již v příštím roce dokončíme první fázi projektu, na které jsme s památkáři velmi úzce spolupracovali. Jedná se o rekonstrukci samotného barokního paláce od Kiliána Ignáce Dientzenhofera,“ dodává Johnson.

Hlavním bodem celého projektu bude historická budova jízdárny, kolem které má vzniknout ve vnitrobloku několik podniků nebo nový vstup do metra či galerie pro umístění Slovanské epopeje.

| Video: Youtube

Památkáři dali povolení

Památkáři se k realizaci projektu vyjádřili kladně, nastavili však podmínky, za kterých musí studio Thomase Heatherwicka, jež stojí za podobou Savarinu, pracovat. „Jedná se o věci jako zakrytí vzduchotechniky v krovu jízdárny, integrování technologických zařízení do objektů, nebo zpracování detailního řešení barevnosti nově budovaných částí projektu,“ upřesnil Simon Johnson. 

Nyní je připravovaná část ve fázi územního řízení, firma však očekává termín dokončení maximálně do tří let od zahájení stavby.