Na pražském magistrátu má právě náměstkyně Kolínská územní plán v gesci. Proto spolu s kolegy vybrala přes deset změn, aby upozornila na jejich problematičnost. "Změny příliš výstavbu uvolňují a nestanovují mantinely," tvrdí Kolínská s tím, že v mnoha případech nebylo dotaženo jednání s investory. "Měly by se stanovit nějaké podmínky, aby z těch změn neměli profit."

Náměstkyně dodává, že většina ze zhruba osmi desítek změn územního plánu je přínosná. V materiálech pro novináře je tým okolo Kolínské označil zeleně. Změny procházejí třemi fázemi - první je podnět, pak návrh zadání a nakonec samotný návrh změny. Ty navíc nemění funkčnost území, ale jeho kapacitu. "Konečné slovo má zastupitelstvo," upozornila Kolínská v rozhovoru pro Pražský deník.

Návrh podoby exteriéru stanice metra trasy D - Nové Dvory.
Metro D zamíří přes Žižkov na Vysočanskou. Radní chtějí změnu územního plánu

Největší stavbou, kterou projednávané změny ovlivní, je projekt firmy Penta u Masarykova nádraží mezi Negrelliho viaduktem a autobusovým nádražím na Florenci. "Jedná se o velké a významné území v pámatkové chráněné rezervaci. Nejsme proti tomu, chápeme úpravu toho místa, bylo to na dobré cestě. Penta a další vlastníci pozemků jednali s paní Kolínskou a bylo schválené memorandum, které by však při případné změně územního plánu nemělo význam," vysvětlila náměstkyně ze Strany zelených.

V tomto případě původních asi 10 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch bude možné navýšit o dalších asi 22 tisíc metrů. "Na zastupitelstvu budu navrhovat přerušení změn a pokračování jednání s investorem," řekla Kolínská.

Pražský okruh.
Změna územního plánu: naděje pro Pražský okruh, problém pro letiště Vodochody

Velmi pikantní je případ změny územního plánu v Komořanech, kde se má stavět nájezd na Pražský okruh. Parcely si před volbami v roce 2006 v éře primátora Pavla Béma z ODS koupil podnikatel Tomáš Rosen, který se dříve angažoval ve fotbalové i hokejové Slavii, s obchodním partnerem Antonínem Rovenským za 67,5 milionu korun. Teď potřebuje Praha pozemky zpět a cena by měla být třikrát vyšší.

"Kromě toho, že mohou oba podnikatelé pozemky zhodnotit, počítá tato změna územního plánu s tím, že se území stranou od zastavěných ploch změní na čistě bytovou výstavbu. Chybí zde veškerá občanská vybavenost včetně napojení na městskou hromadnou dopravu," kritizuje náměstkyně primátorky Kolínská.

Petra Kolínská.
Petra Kolínská: Jaká místa mám v Praze ráda

Sporná je také další komořanská změna, jedná se o výstavbu bytových domů v lokalitě Šabatka. Proti záměru firmy Central Group se postavili místní obyvatelé a dvakrát uspěli u soudu, který změnu zrušil. Ostatní případy se týkají třeba staveb v Chitussiho ulici v Praze 6 či na Kavčích horách ve čtvrté městské části.

V případě schválení změny územního plánu by zmizela zeleň v části parku Košíře-Motol na Praze 5. Změna totiž předpokládá proměnu parcel z označení lesní porosty na obytné. Se změnou přitom nesouhlasí radnice tamní městské části, občanská sdružení a například ani hygienici.

Manifesto otevřelo v centru Prahy kulturně-gastronomické centrum.
V centru Prahy vyrostl gastronomický ráj. Peníze v hotovosti jsou zde zbytečné