Na pražském magistrátu má právě náměstkyně Kolínská územní plán v gesci. Proto spolu s kolegy vybrala přes deset změn, aby upozornila na jejich problematičnost. "Změny příliš výstavbu uvolňují a nestanovují mantinely," tvrdí Kolínská s tím, že v mnoha případech nebylo dotaženo jednání s investory. "Měly by se stanovit nějaké podmínky, aby z těch změn neměli profit."

Náměstkyně dodává, že většina ze zhruba osmi desítek změn územního plánu je přínosná. V materiálech pro novináře je tým okolo Kolínské označil zeleně. Změny procházejí třemi fázemi - první je podnět, pak návrh zadání a nakonec samotný návrh změny. Ty navíc nemění funkčnost území, ale jeho kapacitu. "Konečné slovo má zastupitelstvo," upozornila Kolínská v rozhovoru pro Pražský deník.

Největší stavbou, kterou projednávané změny ovlivní, je projekt firmy Penta u Masarykova nádraží mezi Negrelliho viaduktem a autobusovým nádražím na Florenci. "Jedná se o velké a významné území v pámatkové chráněné rezervaci. Nejsme proti tomu, chápeme úpravu toho místa, bylo to na dobré cestě. Penta a další vlastníci pozemků jednali s paní Kolínskou a bylo schválené memorandum, které by však při případné změně územního plánu nemělo význam," vysvětlila náměstkyně ze Strany zelených.

V tomto případě původních asi 10 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch bude možné navýšit o dalších asi 22 tisíc metrů. "Na zastupitelstvu budu navrhovat přerušení změn a pokračování jednání s investorem," řekla Kolínská.

Velmi pikantní je případ změny územního plánu v Komořanech, kde se má stavět nájezd na Pražský okruh. Parcely si před volbami v roce 2006 v éře primátora Pavla Béma z ODS koupil podnikatel Tomáš Rosen, který se dříve angažoval ve fotbalové i hokejové Slavii, s obchodním partnerem Antonínem Rovenským za 67,5 milionu korun. Teď potřebuje Praha pozemky zpět a cena by měla být třikrát vyšší.

"Kromě toho, že mohou oba podnikatelé pozemky zhodnotit, počítá tato změna územního plánu s tím, že se území stranou od zastavěných ploch změní na čistě bytovou výstavbu. Chybí zde veškerá občanská vybavenost včetně napojení na městskou hromadnou dopravu," kritizuje náměstkyně primátorky Kolínská.

Sporná je také další komořanská změna, jedná se o výstavbu bytových domů v lokalitě Šabatka. Proti záměru firmy Central Group se postavili místní obyvatelé a dvakrát uspěli u soudu, který změnu zrušil. Ostatní případy se týkají třeba staveb v Chitussiho ulici v Praze 6 či na Kavčích horách ve čtvrté městské části.

V případě schválení změny územního plánu by zmizela zeleň v části parku Košíře-Motol na Praze 5. Změna totiž předpokládá proměnu parcel z označení lesní porosty na obytné. Se změnou přitom nesouhlasí radnice tamní městské části, občanská sdružení a například ani hygienici.