Informaci prostřednictvím magistrátního twitterového účtu sdělil médiím vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík. „Mělo by to být hotové zhruba do prázdnin,“ uvedl Frantík s tím, že dodavatel byl v soutěži už vybrán a úpravy by měly začít co nejdříve. Náklady jsou podle Frantíka přibližně 2,8 milionu korun.

Lanovka Letná
Lanová dráha vznikla u příležitosti Zemské jubilejní výstavy a na Letné navazovala na Křižíkovu tramvaj, která vozila návštěvníky výstavy. Její 109 metrů dlouhá trať překonávala výškový rozdíl 40 metrů a jízda trvala zhruba dvě minuty. V letech 1902 až 1903 byla elektrifikována. Za první světové války byl provoz zastaven a v roce 1926 ji nahradily kryté pohyblivé dřevěné schody připomínající dnešní eskalátory. Schody na Letné byly v provozu do roku 1935.

„Na Letné má podle plánu magistrátu vzniknout místo s výhledem na město. Osazeny tady budou tabule s informacemi o historii místa a dráhy. Opraveny budou pozůstatky výstupní stanice lanovky a pohyblivých schodů v horní části svahu nad vjezdem do Letenského tunelu,“ píše se v tiskové zprávě.

Pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) počítá podle investičního plánu na Letné i s vybudováním vodní nádrže. Za milion korun nechá město vypracovat projektovou dokumentaci pro územní řízení a pro stavební povolení pro vytvoření závlahového systému sadů včetně akumulační nádrže, jak uvádí schválený tisk.

Letenský kříž.
Rekonstrukce Veletržní prošla. Návrh lanovky na Letnou raději Dolínek stáhl

V minulosti tu byly nápady, že Praha obnoví provoz původní lanové dráhy. Vznikla dokonce i firma Lanovka Letná, existují rovněž vizualizace. Bývalý radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) však loni v létě návrh s malou nadějí na úspěch nakonec stáhl.

Radnice podporují lanovku z Podbaby do Bohnic

Exprimátorka Adriana Krnáčová (ANO) zase rozhořčila starostu Prahy 7 a nyní jednoho z koaličních lídrů Jana Čižinského (Praha sobě) nápadem na rekonstrukci bývalého Stalinova pomníku, který je nedaleko. Už v dubnu 2018 každopádně pražská rada schválila investici do úprav schodiště a plochy kolem letenského Metronomu, oblíbeného místa Pražanů i zahraničních turistů zejména kvůli krásným výhledům na historické centrum hlavního města.

Obnovení lanovky na Letnou se nezdá jako reálné, ale do pěti let by se mohli cestující svézt po dráze z Podbaby do Bohnic. Projekt podporuje magistrát i dotčené radnice Prahy 6 a Prahy 8. Musí však dojít ke změně územního plánu a souvisejících povolení. Je potřeba zvolit jednu ze čtyř variant, kudy by měla lanovka jezdit a kde by měly být stanice.

Vizualizace lanovky Podbaba - Bohnice.
Nová pražská lanovka přes Vltavu: Až 4000 lidí za hodinu, náklady 1,5 miliardy