Nedávno zesnulý manžel britské královny Alžběty II. byl znám především svým břitkým humorem. Méně se však o něm ví jako o průkopníkovi neformálního vzdělávání a zážitkové pedagogiky. V roce 1956 založil program DofE, který podporuje seberozvoj mladých lidí. V roce 1995, rok před jeho státní návštěvou, se k němu připojily i první školy v Česku.

„Zanechal tím obrovskou stopu nejen v Praze, ale i po celém světě. U nás jsou v něm zapojeny tisíce mladých lidí,“ popisuje ředitel DofE Tomáš Vokáč.

Spolupráce s magistrátem

Královská rodina sice podporuje stovky charitativních organizací, ale princ program skutečně aktivně vedl. „Bylo to takové jeho dítě, doslova jej vydupal ze země,“ říká Vokáč.

V Praze program využívá 42 škol, kromě toho je v něm ještě 17 dětských domovů z celé republiky. Podle Vokáče se mu zde daří i díky memorandu o spolupráci s magistrátem, které uzavřelo před dvěma lety.

Změnit svůj životní směr se díky němu podařilo například Lukáši Kotlárovi, chlapci s romským původem z dětského domova. „Díky možnosti studovat na gymnáziu Open Gate jsem dostal šanci a příležitost, jak na sobě pracovat i pomáhat ostatním. Díky absolvování zlaté úrovně programu jsem se setkal osobně se členy britské královské rodiny v Anglii,“ říká hrdý nositel ocenění a odkazu prince Philipa.

Procházka po Karlově mostě

Královská Výsost zavítala do české metropole v roce 1996 při státní návštěvě s královnou.

„Při procházce Prahou si všímal všeho, byl nesmírně pozorný, neustále se ptal a vše komentoval. Na to, že projeli celý svět a byli prakticky všude, jsme byli šťastni, že je Praha natolik okouzlila,“ vzpomíná na vzácnou návštěvu Ladislav Špaček, mluvčí prezidenta Václava Havla, na jehož pozvání královský pár přijel.

„Praha tehdy vypadala jinak než dnes, řada domů byla neopravená, vše bylo šedé a ošuntělé, dnes by ji asi nepoznali. I tak byli nadšeni, historie, kterou oni dokážou ocenit, z ní dýchala i tenkrát,“ říká Špaček.

Při procházce po Karlově mostě bylo pěkné počasí. Místo bylo plné lidí. „Bylo necelých sedm let po sametové revoluci a lidé si předtím dokázali jen stěží představit, že se někdy dostanou tak blízko ke královně,“ přibližuje Špaček.

Česká stopa při přípravách oslav

V roce 2017 předal Philip štafetu svému nejmladšímu synu Edwardovi, hraběti z Wessexu a Forfaru.

Ten navštívil Prahu naposledy před čtyřmi lety, kdy DofE pořádalo mezinárodní akci. Princ zde tehdy pobyl pět dní. „S Edwardem se setkávám pravidelně na online konferencích. Všichni, a on obzvlášť, působí velmi uvolněně a přátelsky, členové královské rodiny jsou velmi vzdělaní, mají přehled o věcech, o kterých se diskutuje, a mají na ně poměrně jasné názory a stanoviska. Takto se dá říci, že s Edwardem mám úzký pracovní vztah,“ říká Tomáš Vokáč.

Sám byl členem přípravného výboru, který se podílel na přípravách oslav stých narozenin Philipa, které by princ oslavil 10. června.

„Přípravy probíhaly skoro rok a půl a nyní se řešilo, zda vůbec proběhnou. Měl jsem tu čest být ve výboru, kterému předsedal Edward. Česko tam bylo jako jediná země mimo Commonwealth. Ve středu jsme se dohodli, že oslavy budou pojaty jako uctění princova odkazu,“ dodává Vokáč.