Z Pražského hradu zamířil Edward do asi třítisícové obce Vestec nedaleko Prahy, kde loni vznikla stromová alej k příležitosti nedožitých 100. narozenin prince Philipa, Edwardova otce a manžela zesnulé královny Alžběty II.

Vévoda z Edinburghu v aleji zasadil poslední strom a uctil tak památku svého otce, který byl mimo jiné zakladatelem Mezinárodní ceny DofE. 

Na témata související s mladými lidmi klade ve svém prezidentském programu i při svých cestách důraz také Petr Pavel. Na rozdíl od své ženy Evy je zastáncem snížení věkové hranice prvovoličů na 16 let, při cestách do regionů se setkává se studenty a hodlá připravit komunikační strategii zaměřenou na mladou generaci "s cílem prohlubovat její zájem o politiku a naléhavá společenská témata".

Program DofE

Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění.

"Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost," uvedl výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč. Návštěvu prince Edwarda označil za odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. "Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení," řekl.

princ Edward
Po korunovaci do Prahy. Přijel nejmladší bratr britského krále princ Edward

Projekt funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve zhruba 130 státech. Zájemcům nabízí tři úrovně. Liší se podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco zlatá úroveň trvá 18 měsíců, snazší stříbrnou mohou účastníci programu získat za rok a bronzovou za šest měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu. V Česku byl program spuštěn od roku 1995, jeho absolventům může certifikát sloužit jako důkaz nabytých schopností a dovedností pro další studium nebo zaměstnání. Programem DofE prošly za jeho historii tisíce mladých ze všech sociálních vrstev. V minulém roce se jej účastnilo přes 7000 lidí na více jak 320 školách.

Ocenění se uděluje za zlepšení v dovednostech od hry na hudební nástroj přes studium cizích jazyků až k vaření či programování, v pohybových aktivitách a dobrovolnictví v neziskových organizacích či péči o pacienty a seniory nebo životní prostředí.

Princ Edward se svojí manželkou, vévodkyní Sophie, navštěvují Českou republiku pravidelně. Na pozvání DofE zavítal princ do Česka již v letech 2013 a 2017. Měl přijet také na loňská předávání ocenění, cestu ale musel zrušit kvůli úmrtí své matky, britské panovnice Alžběty II. Vévodkyně Sophie přijela studenty podpořit naposledy v roce 2015.

Posledním bodem princovy návštěvy je kladení věnců u Národního památníku hrdinů heydrichiády při chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.