Pro nezúčastněného pozorovatele působí tak trochu nepatřičně. Vedle stojící vysoké budovy univerzitních kolejí vzbuzují pocity bezvýznamnosti. Přesto vila Milada dlouhou dobu plnila přední stránky novin a vstupovala do mnohých konverzací.

Vznikla někdy během první republiky na pomezí Troje a Holešovic. Od roku 1988 byla opuštěná. O deset let později se do domu nastěhovali squatteři. Pořádali zde koncerty či protirasistické festivaly, okolní obyvatelé si však stěžovali na hluk a nepořádek. Policie a správce domu, kterým tehdy byl Ústav pro informace ve vzdělávání, se několikrát pokoušely objekt vyklidit, ale neúspěšně.

Bitva o Miladu

Poslední velká akce proti squatterům byla v Miladě v červnu 2009. V létě roku 2012, na třetí výročí vyhnání squatterů, vilu obsadilo asi 40 lidí. Proti nim nastoupilo sto policistů a vrtulník. Squatteři vilu neubránili. Následovala zazdění vchodu a vyklizení objektu. Od té doby je prázdná.

Nyní vilu Milada vlastní Univerzita Karlova, která o ni dlouho usilovala. „Objekt Milada a vedlejší vilu Miluška koupila od státu (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových) Univerzita Karlova před dvěma lety, zápis do katastru nemovitostí byl proveden dne 3. února 2021,“ upřesnil mluvčí univerzity Václav Hájek. Cena za Miladu se vyšplhala na téměř 57 milionů korun. „Počítáme s vybudováním dalších prostor pro výuku, ubytování, sport a relaxaci,“ uvedl v té době rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Od té doby se ale s vilou nic neděje. Podle Hájka byl v říjnu 2021 finalizován stavebně technický průzkum obou vil, v němž byly u obou objektů konstatovány dlouhodobé degradační procesy vlivem zatékání do objektů, zásadní statické poruchy, poškození konstrukcí a materiálu a napadení dřevokaznými houbami.

Současnost a budoucnost

V současné době jsou objekty zakonzervovány a jejich technický stav je velmi špatný. Správa budov a zařízení Univerzity Karlovy provádí v objektech monitoring stavu a průběžně zabezpečuje objekty tak, aby nedošlo k jejich zneužití či dalšímu poškození vandalizmem.

Dostat se na místo ale není příliš náročné. Pár metrů od vily staví autobus. Po bližším prozkoumání působí tajemně, ale příjemně. Zdobí ji sprejerské výtvory a nápadné označení Milada. Nikde není ani noha, až na spícího muže bez domova, kterého narušení jeho teritoria probudí k životu. Kromě břečťanu, sprejerských výtvorů a popadané omítky jsou na zdech plechové cedule hlásající zákaz vstupu. I tak ale místo působí poklidně a vzbuzuje nostalgii.

Univerzita Karlova zatím budoucí plány neupřesnila. „Vzhledem k finanční náročnosti a s ohledem na rozsah bude nutné vyhledat odpovídající dotační titul a na realizaci využít veřejné prostředky. Rekonstrukce objektů není součástí investičních plánů Univerzity Karlovy do roku 2026,“ dodal Hájek. Současného smutného stavu se tak vila ještě nějakou dobu nezbaví.

Vila Milada v Praze

Kde stojí: v ulici Na Kindlovce, na pomezí Holešovic a Troji, v blízkosti univerzitních kolejí Univerzity Karlovy
GPS: 50°7′0,7″ s. š., 14°26′35,27″ v. d.
Základní informace: Vila Milada byla postavena za první republiky. V roce 1988 ji hrozilo zbourání. O deset let později se do ní nastěhovali squatteři, kteří zde pořádali kulturní akce. Kvůli stížnostem okolního obyvatelstva se policie snažila vilu několikrát vyklidit. Podařilo se jít o až v roce 2009. Od té doby je až na krátkodobé výjimky bez života.