Studenti z Prahy 10, konkrétně ze ZŠ Solidarita, ZŠ Nad Vodovodem, ZŠ Eden, ZŠ U Roháčových kasáren a ZŠ V Rybníčkách utvořili sedm dokumentaristických týmů a zapojili se do již jubilejního desátého ročníku projektu s názvem Příběhy našich sousedů.

Jedná se vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky, kteří se za doprovodu svých učitelů a lidí z Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy a mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument a nakonec výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě.

close Projekt Příběhy našich sousedů 2024. info Zdroj: MČ Praha 10 zoom_in Projekt Příběhy našich sousedů 2024.

„Jsem rád, že o projekt je mezi základními školami v Praze 10 zájem. Žáci tak mají příležitost dozvědět se o konkrétních lidských osudech, které učebnice nedokážou pojmout. Vždy jde o velmi zajímavé příběhy, které rozhodně stojí za to, aby byly zdokumentovány a žákům doplnili to, co se naučí v lavicích,“ říká radní pro školství Prahy 10 Ondřej Počarovský.

Během prvního školního pololetí se žáci na několika workshopech naučili, jak pracovat s nahrávací technikou a také absolvovali několik workshopů, na kterých se seznámili s postupy, jak správně natočit pamětníka.

Tento rok je projekt zaměřen na významné kulturní a umělecké osobnosti žijící nebo dlouhodobě působící právě na Praze 10.

„Projekty, jako jsou Příběhy našich sousedů, mají několik nezpochybnitelných předností a uplatnění v praxi. Jednak žákům pootevírají dveře do světa dokumentaristiky, učí je pracovat s informacemi a ty zasazovat do kontextu dějin, jednak jim umožňují mezigenerační dialog. Ten je nezbytný pro předávání zkušeností, obrušování hran a bourání předsudků,“ oceňuje přínos dnes již tradičního cyklu z dílny Post Bellum místostarosta desáté městské části Pavel Šutka.

Spousta zajímavých osobností

A koho tedy žáci vyzpovídali? Získali jedinečnou možnost popovídat si se známým divadelním režisérem, hercem a dramatikem Miroslavem Krobotou i zpěvačkou řecého původu Marthou Elefteriadu. Dále vyzpovídali hned dva umělecké fotografy Josefa Ptáčka nebo Tomkiho Němce, který byl svého času dvorním fotografem Václava Havla, nebo celoživotní sportovkyni, pozemní hokejistku a olympioničku Alenu Mejzlíkovou-Kyselicovou.

close Projekt Příběhy našich sousedů 2024. info Zdroj: MČ Praha 10 zoom_in Projekt Příběhy našich sousedů 2024.

Část týmů se také zaměřila na pamětníky žijící v židovském Domově sociální péče Hagibor, jedinečném projektu Židovské obce v Praze, který patří vůbec k největším svého druhu v oblasti sociální péče v České republice. Tam se žáci setkali se dvěma dámami, paní Selmou Menezes a Ludmilou Budlovskou, které obě zažily druhou světovou válku a měly to štěstí, že se jim podařilo vyhnout holokaustu, nebo se před ním velice dobře ukrýt.

„Svědectví pamětníků předaná nejmladší generaci jsou klíčová pro udržení zlomových momentů, dějinných tragédií i emocí dvacátého století v kolektivní paměti. Ty lekce, kterými si lidstvo v uplynulém století prošlo, byly příliš bolestné a draze vykoupené na to, aby se na ně zapomnělo, nebo aby byly kondenzovány na strohý popis událostí. Za velkými dějinami se skrývají konkrétní osudy a příběhy lidí,“ podtrhuje význam Příběhů našich sousedů starosta Desítky Martin Valovič.

Výsledky práce studentů si a reportáže s jednotlivými pamětníky si můžete prohlédnout přímo na webových stránkách projektu.