Prezidentka do Česka dorazila na pozvání Knihovny Václava Havla. Po příjezdu do Prahy uctila památku obětí střelby na FF UK.

Při střelbě na fakultě v centru Prahy 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

Čaputová položila věnec k pamětní desce Jana Palacha a krátce debatovala také se studenty fakulty, kteří na ni u budovy čekali. V plánu má se také setkat s českým prezidentem Petrem Pavlem i s předsedou vlády Fialou. S Pavlem se večer Čaputová zúčastní premiéry filmu Tady Havel, slyšíte mě? na Pražském hradě.

Pietní akt před budovou Filozofické fakulty UK.Slovenská prezidentka Čaputová se poklonila památce obětem střelby která se odehrála ve čtvrtek 21. prosince 2023 odpoledne v sídle fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze. | Video: Deník/Radek Cihla

Slovenská prezidenta naposledy Česko navštívila loni v prosinci, kdy se zúčastnila posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. V Praze byla Čaputová také den před výročím sametové revoluce, kdy uctila památku výročí revoluce na Národní třídě a diskutovala se studenty Univerzity Karlovy.