"Bohužel naposled mohu předat šek na podporu klokánků ve výši jeden milion korun. Celkem za ty roky to činí asi sedm milionů, takže doufám, že alespoň vašim klientům uděláme trochu radosti. Rád jsem část svého prezidentského platu na tyto účely odevzdával," řekl šéfce fondu Zeman.

Zeman začal klokánkům posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Poprvé je podpořil zhruba 35 tisíci korunami, které zbyly po vypořádání účtů z jeho první prezidentské kampaně v roce 2013. Po druhé kampani po volbách v roce 2018 fondu poslal nevyužitou částku 2,3 milionu. Začátkem covidového roku 2020 klokánky převzaly na Hradě dva miliony korun, na konci roku pak ještě 1,5 milionu korun.

"Pan prezident je velmi skromný, protože ta pomoc od roku 2015 s tímto milionem (dnešní dar) dosáhla částky 16 milionů a 450 tisíc korun. Takže neuvěřitelná pomoc, která postavila klokánky hlavně v roce 2015 na nohy, a spolupráce pokračuje," uvedla Kupková.

Podle Zemanovy dcery "pomoc nekončí" a vzájemná setkávání a spolupráce by měly dál pokračovat. Kateřina poděkovala za to, že s otcem "mohli léta pomáhat". Ocenila práci personálu klokánků. Podle Kupkové je prezidentova dcera "úžasná a inspirativní osoba" a setkání s ní jsou přínosem.

Předání symbolického šeku se odehrálo v jednom ze sálů Pražského hradu. Prezident, jeho dcera i šéfka FOD při malém ceremoniálu seděli u stolku s vánoční výzdobou. Zeman zalitoval, že se kvůli chřipkové epidemii nemohly akce zúčastnit děti z klokánků. Kupková mu předala obrázek, který pro něj namalovalo jedno z děvčat.

Před lety hrozilo klokánkům kvůli dluhům fondu rušení. FOD proto žádal o mimořádné dotace. Proti se stavěla tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobě špatné hospodaření fondu a neférovost podpory jen pro jednoho provozovatele.

FOD získal na klokánky mimořádnou dotaci od státu několikrát, poprvé to bylo v roce 2006. V roce 2017 ji dostal dvakrát. V posledních letech dostávají klokánky a podobné domovy pro děti v tísni mimořádné dotace na pokrytí výdajů na provoz opakovaně od ministerstva práce.