Petr Pavel zahájil svůj pestrý program návštěvou dětí ze ZŠ Cimburkova. Ta se vedle vzdělávání běžných žáků orientuje i na děti se speciálními potřebami, zdravotním handicapem, žáků z cizojazyčného prostředí i žáků v obtížných životních situacích. Krátce po prezidentově příjezdu se děti shromáždily v tělocvičně a příchozího prezidenta a první dámu přivítaly potleskem a výskotem.

„Vás se chceme zeptat, jak se vám ve škole líbí, co byste chtěli změnit ve škole a v Praze," zahájil rozmluvu s dětmi prezident. Následovaly dotazy dětí, které zajímalo, jak se prezidentovi daří a proč se chtěl stát hlavou státu.

Dotazy byly i na Pavlovu kariéru v armádě a na práci a bydlení na Hradě. Pavel uvedl, že chtěl nabídnout svou vizi, jak republiku měnit. Doplnil, že přímo na Hradě nebydlí, ale pracovat tam je podle něj skvělé. Následně podepisoval pro děti zvětšeninu svého portrétu z poštovních známek.

Prezident uctil památku obětí komunismu

Další Pavlovy kroky vedly na Újezd, kde se zúčastnil pietního shromáždění k uctění památky obětí komunismu. Podle fotoreportéra Deníku přijel prezident v koloně čítající jedenáct aut. Pietní akt trval přibližně hodinu a půl a zahájila ho česká i slovenská hymna.

Protestně se akce zúčastnila skupina asi dvaceti lidí shromážděných kolem kontroverzního aktivisty Jindřicha Rajchla. Skupina se během uctění památky demonstrativně otočila zády.

Pavel při pietním aktu uvedl, že lituje období své nevědomosti před rokem 1989, kdy systémová selhání komunistického režimu pokládal za chyby jednotlivců. Řekl, že po doplnění vzdělání a získání životních zkušeností se z toho poučil a že si o to víc váží všech těch, kteří již před pádem komunismu dokázali mít k totalitnímu režimu jasný postoj a odvahu se mu postavit. „Díky těmto lidem máme možnost poznat význam slova svoboda,“ uvedl.

close Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva Pavlová na pietním shromáždění k uctění památky obětí komunismu. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva Pavlová na pietním shromáždění k uctění památky obětí komunismu.

Dále u pomníku obětem komunismu řekl, že zločiny komunismu navždy zůstanou temným obdobím československých dějin. Bojovníky proti komunismu by podle něj veřejnost měla vnímat nejen jako oběti, ale i jako hrdiny.

„Sám jsem patřil k lidem, kteří nedokázali prohlédnout zločinnou podstatu komunistického režimu. Ani jsem si nedokázal představit jinou alternativu komunistické moci," připomněl Pavel své předlistopadové členství v komunistické straně. „Tohoto období mé nevědomosti mohu pouze litovat, ale nebojím se to přiznat a poučil jsem se z toho," dodal.

Den památky obětí komunistického režimu připadá na 27. června, protože v tento den byla před 73 lety v pražské pankrácké věznici po vykonstruovaném procesu popravena politička Milada Horáková společně s novinářem Závišem Kalandrou, štábním strážmistrem SNB Janem Buchalem a právníkem Oldřichem Peclem. Jejich příběh je podle Pavla připomínkou zvrácenosti nejen tehdejší politické moci, ale i každého nedemokratického režimu.

Z Újezdu prezident zamířil na oběd s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (SPOLU) a dále pak slavnostně otevřel prezidentskou knihovnu T. G. Masaryka v Masarykově ústavu Akademie věd ČR.

Ve středu se mimo jiné vydá do Centra architektury a městského plánování, na stavbu linky metra D a do komunitního rodinného centra Jahoda na Albertově.

Miloš Zeman na oficiální návštěvu nepřijel

Předchůdce současného prezidenta Miloš Zeman oficiální návštěvu Prahy během desetiletého mandátu neabsolvoval. V pořadí třetím prezidentem se stal v roce 2013 a vládl nepřetržitě do března letošního roku.

Přestože na oficiální návštěvy ostatních krajů vyrazil několikrát, do Prahy, kde měl při volbě výrazně menší podporu než prezident Pavel, na oficiální návštěvu nepřijel ani jednou. Proč se tak rozhodl, není zcela jisté a fakt doprovází pouze spekulace.