Prezident se seznámil s fungováním Institutu plánování a rozvoje (IPR) a diskutoval tam o dostupném bydlení. Poté se přesunul na staveniště metra D, kde si prohlédl stavbu tunelů. Návštěvu zakončil v Praze 14 v neziskové organizaci Jahoda, která provozuje školku, rodinné centrum, nízkoprahové kluby či terénní program pro děti a dospívající.

Pavel při úterní části návštěvy na magistrátu řešil se zástupci města a jeho částí zejména kapacity ve školství, dotkli se i dopravy či bydlení. Stát by podle prezidenta mohl využít část peněz z plánované půjčky od Evropské komise na posílení školských kapacit v metropoli, svou roli prezident vidí v propojování lidí na různých úrovních. Ve společnosti podle něj přetrvává netolerance k odlišnosti. Vyzval ke změně tohoto postoje.

Před návštěvou magistrátu prezident navštívil ZŠ Cimburkova na Žižkově, kterou pochválil za práci s dětmi vyžadujícími speciální přístup. Zúčastnil se pietního shromáždění k uctění památky obětí komunismu na Újezdě, kde uvedl, že lituje období své nevědomosti před rokem 1989, kdy systémová selhání komunistického režimu pokládal za chyby jednotlivců.

V Libni v podvečer spolu s předsedkyní Akademie věd (AV) ČR Evou Zažímalovou otevřel prezidentskou knihovnu T. G. Masaryka, která se nachází v prostorách Masarykova ústavu a archivu (MÚA) a je v ní asi 200.000 svazků z osobního archivu prvního československého prezidenta.

Pavel už absolvoval návštěvy Moravskoslezského kraje, Libereckého kraje a Kraje Vysočina. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj. Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman také zejména během svého prvního mandátu vyjížděl do krajů, oficiální návštěvu Prahy však nikdy nepodstoupil.