"Tento dokument je extrémně důležitý pro rozvoj města. V tomto dokumentu se odráží vize města na další desetiletí. Samozřejmě budeme mít možnost o něm v dalších měsících diskutovat. Ode dneška bude možno nahlédnout do oficiální verze," uvedla médiím Krnáčová.

Mrakodrapy na pražské Pankráci.
Město po Velikonocích představí Pražanům Metropolitní plán

Dokument srovnal výškovou hladinu 

Architekt Roman Koucký, který plán společně se svým týmem připravil, řekl, že z původně vizionářské ambice se stal stabilizující plán. "Srovnal výškovou hladinu, přečetl možné plochy rozvoje a snažili jsme se najít potenciál uvnitř Prahy, a nikoliv na loukách a polích tohoto města," uvedl Koucký.

Metropolitní plán by podle Kouckého měl přispět k tomu, že by za 15 až 20 let mohl vzniknout dokument, který by nastínil rozvoj metropole. "Praha má spoustu stavebních uzávěr, a to je to, co ji brzdí a poškozuje," doplnil.

Metropolitní plán Prahy.
Aktualizovaný návrh metropolitního plánu počítá s výstavbou desítek tisíc bytů

Plán k vidění koncem dubna 

Současný návrh plánu tak např. řeší výškovou regulaci. "Je exkluzivitou Metropolitního plánu. Jak jsme pátrali, tak nikde nikdy nebyla stanovena,"  uvedl Koucký. Plán také hledí na charakter území městské čtvrti. "Tedy jak vypadá, kde je náměstí a jak ho čte obyvatel. Nejde jen o to, že se jedná o monofunkční plochy, a největší důraz je na struktuře města," dodal architekt.

Lidé si nový plán mohou prohlédnout od 27. dubna v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v sídle IPR, případně se s ním seznámit v putovním stánku IPR či na webech IPR, magistrátního odboru územního rozvoje či na úřední desce magistrátu. Bude k dispozici i webová aplikace. Oficiální prezentace se ale uskuteční v 23. května v CAMP.

Karla Šlechtová.
Boj o Metropolitní plán? Z jeho přípravy Šlechtová odvolala klíčového odborníka