„Chceme, aby obyvatelé Prahy i turisté měli možnost kvalitně trávit volný čas po celé délce řeky. Zároveň je důležité, aby břehy nabízely různorodé možnosti vyžití od klidových a rekreačních zón až po živé oblasti s kulturním programem," řekl Hudeček.

Přesný termín, do kdy budou břehy a náplavky předělány, město nestanovilo. Realizace jednotlivých záměrů bude prý postupná, odvine se od majetkových a smluvních vztahů a bude předmětem dohody zúčastněných stran. Stejně tak v tuto chvíli není jasné, na kolik jednotlivé změny vyjdou.

Podél řeky pěšky či na kole

Hlavní město chce mimo jiné nechat u Vltavy opravit křižovatky tak, aby se podél řeky dalo pohodlně projít nebo projet na kole. Vzniknout mají nové lávky, které překlenou rušné silnice, a nová schodiště. Na jihu i severu města chce Praha řeku a přírodu začlenit do souvislého celku, který by nezahrnoval pouze zoo, jako je tomu nyní, uvedla architektka.

Klíčové bude rovněž zlepšení dostupnosti stanic tramvají, metra a železnice. Má být kupříkladu opraven nástup a možnost pro pěší přejít přes Branický most, známý jako Most inteligence.

Piknikové zóny a pobytové louky

V plánu je rovněž vznik piknikových zón. Jedna taková má být třeba u ústí Branického potoka. Kromě těchto míst jsou v plánu nové pobytové louky, a to třeba v Holešovicích, Troji či v Braníku. Opravovat se mají rovněž ostrovy, jako například Veslařský ostrov v Podolí, na kterém mají být zrekonstruovány poničené terasy a v severní špičce ostrova bude nová lávka spojující jej s Podolským nábřežím.

Změn se dočká i údolí Berounky v Radotíně. Také tady mají být břehy zkultivovány a propojeny s obytnou zástavbou - na mnoha místech je od řeky oddělují průmyslové areály. Odborníci proto navrhují jednat s některými vlastníky o možném zpřístupnění veřejnosti.

O veškeré akce a dění podél řeky by se měl starat jejich správce, společnost Trade Centre Praha. Jejím stoprocentním vlastníkem je Praha.