Představitelé Prahy společně se zástupci Záchranné služby hl. m. Prahy předali Policii ČR speciální batohy se zdravotnickými prostředky, které mohou policisté využít při zásahu u případu. Například k zástavě masivního krvácení, zprůchodnění dýchacích cest nebo poskytnutí první pomoci při popálení či podchlazení.

„Dar předáváme po konzultaci s ředitelem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a v kontextu s tragickou prosincovou událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V budově jako první zasahovaly speciální pořádkové jednotky policie, které všem poskytly první pomoc a základní ošetření. Málokdo si uvědomuje, že v takových výjimečných případech není z bezpečnostních důvodů umožněn vstup do objektu nikomu dalšímu, a to ani posádkám záchranářů, dokud nedojde k eliminaci všech rizik. A tak policisté jsou právě v takových případech těmi, kteří se jako první postarají o zraněné,“ řekla Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

close Předání zdravotnických batohů pro Policii ČR info Zdroj: Deník/ Redakce zoom_in Předání zdravotnických batohů pro Policii ČR

Ředitel pražských záchranářů Petr Kolouch rovněž zmínil tragickou událost z minulého prosince. Zároveň vyzdvihl spolupráci napříč integrovaným záchranným systémem.

„S kolegy z Policie České republiky i Hasičského záchranného sboru již od dob vzniku podobných situací v Evropě pravidelně nacvičujeme postupy pro mimořádné události, kdy v pro nás nebezpečné zóně provádějí prvotní třídění pacientů a základní životzachraňující úkony, jako je zástava masivního krvácení či zprůchodnění dýchacích cest. Následně předávají již pacienty do naší péče v bezpečné zóně," uvedl.

Důležitost tohoto daru ocenil i ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Petr Matějček, podle kterého jsou policisté často při případech jako tzv. first respondeři u náhlých zástav oběhu, tedy ti, kteří jako první poskytují první pomoc. „Naše hlídky v terénu bývají na místě po vyslání operačním důstojníkem často jako první a provádějí resuscitaci pacientů do příjezdu záchranné služby,“ vysvětluje.