Brána gigantů, která tvoří hlavní vstup do Pražského hradu z Hradčanského náměstí, je na několik týdnů uzavřena kvůli rekonstrukci. U brány je nutná výměna bezpečnostních sloupků, které podle hradu již dosáhly hranice své životnosti. Brána bude opět otevřena koncem srpna a nabídne nejen historický, ale i bezpečný přístup do této významné památky.

Rekonstrukce zahrnuje i nezbytné archeologické průzkumy a stráž tak dočasně preruší svou službu na čestných stanovištích před Bránou gigantů. Proto se musíme na letní měsíce rozloučit se slavnostním střídání stráží, které probíhá vždy na I. nádvoří.

Vystoupení Hudby Hradní stráže na třetím nádvoří Pražského hradu. | Video: Deník/Radek Cihla

Místo toho nahradili program střídání stráží příslušníci Hudby Hradní stráže , kteří vystupují na III. nádvoří, a to každý den od 12:00 do 12:15 hodin.

Brána gigantů

Brána gigantů je slavnostním vstupem do Pražského hradu. Je ozdobená monogramy Marie Terezie a Josefa II. Je charakteristická hlavními pilíři se sousošími bojujících gigantů. Další pilíře nesou menší dvojice putti (barokní dekorativní prvek) s vázami a se symboly českého království – lvem a habsburské monarchie – orlem. Tyto sochy vytvořil sochař Ignác František Platzer v letech 1770–1771, avšak originály byly v roce 1921 nahrazeny kopiemi od Antonína Procházky a Čeňka Vosmíka.

Současnou podobu I. nádvoří navrhl architekt Jože Plečnik po roce 1920. Jeho projekt zahrnoval instalaci žulové dlažby, osvětlení a vlajkových stožárů. Původní stožáry byly z jedlových kmenů, později byly nahrazeny lepenými díly.