„Aplikace pokrývá pět nejvýznamnějších archeologických areálů: kapli Panny Marie, III. nádvoří – Velké a Malé vykopávky, kryptu katedrály sv. Víta a klášter a baziliku sv. Jiří. Po rozkliknutí se ukáže 3D sken prostoru, ve kterém mohou zájemci dále zkoumat jednotlivé stavby a na časové ose si projít, jak se konkrétní areál měnil. Seznámí se nejen se stavebními fázemi jednotlivých církevních budov, ale i s pozůstatky rezidenční zástavby či opevnění,“ informuje Archeologický ústav AV v Praze.
„Hlavní úlohou aplikace je zpřístupnit archeologické památky Pražského hradu co nejširší veřejnosti a zároveň je ochránit před negativním vlivem turistického provozu,“ říká vedoucí projektu Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.
Archeologické areály jsou velmi křehké a jejich vznik souvisí s rekonstrukcemi po 1. a 2. světové válce. Na památky, které aplikace představuje, mají negativní vliv klimatické změny, proto je důležité omezit nadměrný návštěvnický provoz. Většina těchto areálů je dnes chráněna železobetonovými konstrukcemi, které samy o sobě představují technická díla.
„Areály jsou významné z mnoha hledisek, jsou mimo jiné součástí tvorby naší kulturní identity. Modelují naši historii. Je to naše rodinné stříbro, které je potřeba chránit. Zároveň je škoda ho neukázat, což řeší tahle aplikace,“ doplňuje Maříková-Kubková.
Aplikace, která vznikala čtyři roky, je založena na 3D skenech současného stavu a je doplněna informacemi o stavbách a historii jejich výzkumu.
Navazuje na digitální mapu archeologických areálů, která je k dispozici především odborníkům.
„Aplikaci lze využívat on site i off site – tedy jako průvodce po Pražském hradě i doma v obýváku. Celkem lidé můžou projít skoro 5000 m2,“ uvádí Jana Maříková-Kubková.
V letní turistické sezóně můžete areál Pražského hradu navštívit od 6:00 do 22:00 a do návštěvnických objektů je možné se podívat od 9:00 do 17:00. Více informací naleznete na jejich webových stránkách.
Aplikace Pražský hrad archeologický vychází dnes, pro Android je již přístupná a na Apple store se přidá v dohledné době. K dispozici je svým uživatelům v češtině, angličtině a němčině.
Její vznik podpořily projekty Technologické agentury ČR a program Strategie AV21.