Hlavní město si v těchto dnech opět připomíná události Pražského povstání, a to i prostřednictvím aplikace Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu a dozvědět se o nich bližší informace.

„Pražské povstání je významnou událostí naší historie a dokladem, že nikdy není pozdě na to postavit se zlu. Díky této aplikaci s interaktivní mapou budou rozšířeny možnosti, jak si vzpomenout na tisíce hrdinných obětí vzdoru proti nacistické okupaci,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do těžkých bojů, byli zabiti při bombardování nebo je popravili nacisti.

Díky unikátní interaktivní mapě mohou nejen Pražané zjistit více o pietních místech po celé Praze a uctít památku padlých, ale také symbolicky „zapálit“ on-line svíčku u pomníčku. Mapa zároveň obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu, fotografii, charakter nebo například počet vzpomenutých osob.

Magistrát hl. m. Prahy zpracoval aktuální seznamy pietních míst na základě dat z Centrální evidence válečných hrobů Ministerstva obrany.  V návaznosti na to Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracoval data do interaktivní mapy.