V letošním roce je to druhé snížení cen, první platí od května. Firma však předtím několikrát výrazně zdražovala, důvodem byly rostoucí ceny energií na trhu. V předchozích týdnech a měsících zlevňovali i další velcí dodavatelé.

Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou, zásobuje zhruba 425.000 odběrných míst. Kolika zákazníků se zlevnění bude týkat, společnost neuvedla.

Podle firmy domácnost v bytě, která využívá elektřinu na svícení, vaření a provoz běžných spotřebičů při spotřebě 2,5 megawatthodiny (MWh) za rok ušetří ročně asi 2900 korun. Domácnost v bytě s odběrem zemního plynu na vaření a ohřev vody s roční spotřebou kolem čtyř MWh ušetří asi 2700 korun a domácnost, která využívá plyn i na topení až 7400 korun.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6050 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3025 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Pokles cen energií na trzích ale opět rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů, ceny energií pod vládou stanovenými limity nabízí nyní většina velkých dodavatelů.