V pondělí 16. ledna přišla SPOLU s novou nabídkou pro Piráty a hnutí STAN, která pro ně znamená v budoucí radě většinu. Rozložení sil nabízí v poměru SPOLU pro Prahu – pět členů, včetně primátora. Piráti a STAN by dostali šest členů v poměru čtyři ku dvěma. Tím by tedy koalice SPOLU neměla v radě většinové zastoupení, ale zůstalo by jí křeslo primátora.

„Abychom podpořili vznik koalice na vládním půdorysu, vzdali jsme se většiny v radě, pozice investičního náměstka a našim koaličním partnerům jsme nabídli gesce, které jsme sami chtěli vykonávat. Chceme jít totiž do vedení magistrátu ne proto, že usilujeme o funkce, ale proto, aby vedení města začalo konečně fungovat a nadále nevládla rada bez mandátu voličů,“ uvedl kandidát na primátora Bohuslav Svoboda.

Eliminovat tak chce obavy koaličních partnerů z přehlasovávání zbývajících členů koalice ze strany vítězné koalice SPOLU.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá skoro čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni po necelých dvou týdnech od voleb.

Nabídka Spolu počítá s tím, že Piráti by v radě obsadili pozice prvního náměstka pro dopravu a radních pro správu majetku, pro životní prostředí a pro legislativu, ICT, Smart City a inovace. STAN by připadly gesce územního rozvoje a školství spolu se sportem.

Zástupci Spolu by v radě měli na starosti gesci financí, dále bydlení, sociální věci a zdravotnictví, problematiku infrastruktury a městských služeb a kulturu a cestovního ruchu. Primátor Svoboda pak má mít na starosti vnější vztahy, bezpečnost a energetickou a kybernetickou bezpečnost.

Podle předsedy zastupitelského klubu Spolu Zdeňka Zajíčka (ODS) je nabídka vůči možným koaličním partnerům maximálně vstřícná. Spolu podle něj ustoupila od gescí, o které měla velký zájem.

"U těchto gescí, například v dopravě, očekáváme, že v případě, že koaliční partneři akceptují naši nabídku, dojde následně k jednání programových týmů. Ty budou mít za úkol nalezení kompromisu, aby byly naplněné programové priority jednotlivých stran," uvedl.

Piráti a STAN váhají

Pražští Piráti aktuální nabídku ocenili. „Čtvrtý měsíc od voleb nabídka konečně představuje posun správným směrem. Nicméně bude nutná podrobná diskuze nad detaily návrhu. Například v případě jejich záměru na zřízení funkce radního pro městské služby a infrastrukturu, nám není úplně jasné, jestli se nejedná o nějakou variaci na původně navrhovaného investičního gubernátora, kterého Piráti i STAN jednoznačně odmítli už v prosinci,“ uvedl na dotaz Deníku dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s tím, že je to stanovisko celého vyjednávacího týmu.

Podle Hřiba je současně nutné zvážit, že nabídka nezohledňuje fakt, že Piráti jsou stále součástí Aliance stability. „O tom všem se budeme se SPOLU bavit na zítřejším jednání,“ doplnil.

Podle Petra Hlaváčka (STAN) je to verze, o které má smysl jednat. "V úterý v 16.30 bude koaliční jednání, kde věřím, že projednáme základ budoucího uspořádání," uvedl pro Deník Hlaváček.

Koalice SPOLU pro Prahu získala v loňských volbách 19 mandátů. Druhé místo obsadilo hnutí ANO se 14 mandáty. Dále se umístili Piráti (13 mandátů), Praha Sobě (11 mandátů), STAN (5 mandátů) a SPD (3 mandáty).