Všichni tři radní z HPP11 skončí na konci prosince a ledna. Důvodem je podle nich postup Pirátů. „Splnili tak svůj veřejně deklarovaný slib z prosincového jednání ZMČ, neboť zastupitelé České pirátské strany, kterým byla vypovězena koaliční smlouva, nevyslyšeli výzvu k rezignaci na své pozice v Radě,“ uvedlo HPP11 na sociálních sítích.

HPP11 veřejně vypovědělo koaliční smlouvu Pirátům krátce před odvoláním Zdeňkové, a to na začátku prosince. „…a to pro opakované hrubé porušení závazků z této smlouvy plynoucích,“ uvedli s tím, že mezi důvody patří nepravdivá a závažná obvinění vůči hnutí a starostce. Zdeňkovou zastupitelé odvolali mimo jiné i kvůli údajné neschopnosti a neshodách v řízení městských společností.

Vytvoření nové koalice s ANO

O nové koalici na Praze 11 by se mohlo rozhodnout v lednu. Nejpravděpodobnější je utvoření dvoukoalice s hnutím ANO, se kterým HPP11 nyní intenzivně jedná. Dříve ale tuto spolupráci odmítali, a tak se postup setkává s kritikou.

„Pohřeb HPP11 v přímém přenosu. Když jsem po volbách preferoval koalici s ANO, byl jsem nazván pučistou a nakonec vyloučen z HPP11. Několik zastupitelek dokonce prohlásilo, že pokud by měla být koalice s ANO, vzdali by se zastupitelského mandátu,“ uvedl například bývalý zastupitel HPP11 Ladislav Kos, který nesouhlasil s nyní už rozpadlou koalicí ve složení HPP11, Praha 11 Sobě a Piráti.

Z hnutí musel Kos odejít poté, co hlasoval spolu s opozicí pro odvolání pirátského radního pro majetek Jiřího Dohnala. Ten byl ale po necelých dvou měsících do funkce opětovně zvolen. 

Další schůzka k diskuzi o novém vedení radnice je naplánována na leden. „Jednání s ANO převzal předseda zastupitelského klubu Ing. Štyler a předběžně vyjádřil připravenost HPP 11 domluvit dvoukoalici, včetně vzdání se postu starosty,“ uvedlo HPP11. Mezitím má radnice dál fungovat a zabývat se primárně schválením rozpočtu na příští rok.