Podnětem k návrhu na Pospíšilova odvolání ze strany Prahy Sobě byl článek Deníku N, odkazující na neveřejný policejní spis. Pospíšil podle něj zorganizoval schůzku zástupců hnutí STAN a TOP 09, kde se setkali jeho bývalý asistent Jiří Fremr s jedním z hlavních obviněných v kauze Dozimetr Michalem Redlem. Podle zástupců Prahy Sobě to znamená, že Pospíšil stál u zrodu korupční skupiny.

"Je nemožné, aby pan Pospíšil zůstal v pozici náměstka primátora hlavního města a je ostuda, že takový člověk nás reprezentuje v Evropském parlamentu," řekl zastupitel Prahy Sobě Pavel Zelenka. Pospíšil je v europarlamentu členek frakce Evropské lidové strany, uskupení proto také vyzve dopisem jejího předsedu Manfreda Webera, aby zvážil, zda reprezentuje její hodnoty.

Pekarová Adamová by podle Prahy Sobě měla rozpustit celou pražskou buňku strany. "Z protokolů je jasné, že právě pražská buňka TOP 09 se aktivně zbavila neúplatných zastupitelů, kterými byli Radek Vondra a Jiří Koubek. Místo, aby se očistili a naopak se zbavili těch, kteří dlouhodobě této straně škodí, tak výsledek byl přesně opačný a výsledek byl, že pražskou TOP 09 zcela ovládnul z našeho pohledu zkompromitovaný Jiří Pospíšil," řekla zastupitelka uskupení Hana Třeštíková.

Pospíšil v reakci zopakoval, že má svědomí čisté a neudělal nic nezákonného ani nemorálního… "Rok je kauza prověřována orgány činnými v trestním řízení a opět opakuji, nejsem obviněný ani podezřelý," řekl. Dodal, že pokud by obviněn byl, okamžitě rezignuje na funkci v radě hlavního města. "Myslím, že pro politiky platí presumpce viny, ale presumpce viny znamená, že jste obviněný, to neznamená, že opozice o vás tvrdí, že jste pachatelem nějakého trestného činu," řekl. Uvedl také, že jeho advokát již poslal Deníku N předžalobní výzvu například kvůli podle něj nepravdivému tvrzení, že vlastnil šifrovaný telefon.

Piráti již dříve uvedli, že pokud bude Pospíšil obviněn v kauze Dozimetr, očekávají jeho okamžitou rezignaci z funkce pražského náměstka. Jeho nominace je však podle nich politickou odpovědností klubu Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). K odstoupení Pospíšila nevidí podle dřívějšího vyjádření důvod ani předseda klubu Spolu Tomáš Portlík (ODS).

close Jiří Pospíšil, TOP 09. info Zdroj: Deník/Jan Prokeš zoom_in Jiří Pospíšil, TOP 09.

Opoziční ANO chce k otázce svolat mimořádné jednání zastupitelstva, začalo k tomu sbírat podpisy nutné třetiny z 65 městských zastupitelů. Čižinský dnes řekl, že Praha Sobě svoje podpisy připojí v případě, že selžou jednání s Piráty a STAN o Pospíšilově odvolání. Podle šéfa pražského ANO Ondřeje Prokopa již podpisy pro svolání mimořádné schůze připojili zastupitelé opozičního SPD. Pospíšil dnes novinářům řekl, že to pro vyjasnění situace také podporuje.