Jestliže si místní vyprávějí, že poškozených aut je nyní nějak moc, není to jen zdání. Tuhle zkušenost potvrzuje i radnice městské části Praha 11 (kam spadají zejména oblast Chodova a Háje). Že poškozených či vykradených vozidel na území Prahy 11 v posledních týdnech přibylo, uvedla v pátek 5. ledna na webu městské části Zuzana Seyčková, referentka radnice, která má na starost vztahy k veřejnosti.

„Na rychlém řešení situace městská část postupuje jako vždy v těchto případech v plné součinnosti s Policií České republiky. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování není možné v tuto chvíli poskytnout detailnější informace,“ konstatovala. Stejné sdělení také radnice prezentovala prostřednictvím svého profilu na facebooku.

Nejlepší obrana: zamčená garáž

Vandalské útoky na zaparkovaná auta nejsou bohužel ničím neobvyklým. Ani na území Prahy 11 – vždyť i Seyčková odkazuje na několik vln z dřívějška. Jako možnou obranu doporučují policejní preventisté lidem, kteří nemají možnost zamknout své auto v garáži, parkovat na frekventovanějších, přehledných a dobře osvětlených místech. Byť se to leckdy a leckde snáze řekne než udělá; právě sídliště patří k místům, kde parkovacích stání bývá palčivý nedostatek.

Některé nenechavce to sice může odradit, ale stoprocentní záruku pochopitelně takovéto parkování neposkytne. Nemůže ji ostatně nabídnout ani třeba odstavení auta v blízkosti policejní služebny.

Pojišťovny nabízejí pojistku „proti vandalismu“, která bývá součástí havarijního pojištění (existují ale i nabídky připojištění k povinnému ručení). Pokud však dojde na projednávání pojistné události s očekáváním náhrady, majitelé jsou někdy zaskočeni sjednanou spoluúčastí v rámci havarijka: kvůli ní se může stát, že nedostanou nic. To Deníku potvrdil řidič Milan. „Za opravu rozbitého skla jsem zaplatil přes devět tisíc, ale pojišťovna mi nedala ani korunu,“ řekl s tím, že argumentem se stala právě pětitisícová spoluúčast.

„Skutečná cena pojišťovnu nezajímá, mají vlastní likvidátory, tabulky, odhady a koeficienty pro odečty kvůli stáří vozidla – a jejich pracovník, který přišel na obhlídku, rovnou dával najevo, že nemám nic očekávat. Naznačoval, že jsem mohl ušetřit čas svůj i jeho, když je auto moje vlastnictví a ne na leasing,“ netají své rozčarování. Už během vyřizování věci prý Milan pochopil, že svou nezkušeností a neznalostí, jak to chodí, spíš jen obtěžuje, aniž by měl naději pojistné plnění získat.

Podle očekávání to také skončilo: pojišťovna peníze neposkytla: vyčíslená částka se jí „vešla“ do spoluúčasti klienta. Od známých pak slyšel obdobné zkušenosti: třeba ulomení stěračů nebo ukopnuté zpětné zrcátko prý u běžných aut většinou vůbec nemá smysl pojišťovně hlásit. Někdo dodává, že ani policii.

Při pátrání pomáhají poznatky z kamer

Dopadnout pachatele takovýchto skutků nebývá jednoduché – a jejich objasněnost skutečně nebývá vysoká. Vzhledem k výši škody se leckdy ani nedostanou do policejních statistik kriminality. Pokud se viníka odhalit podaří, může pomoci náhodné svědectví všímavých občanů, častěji ale spíše dlouhodobější vyhodnocení pohybu osob zachycených na kamerových záznamech v okolí míst, kde vandalové řádili.

Předloni v září se také kriminalistům podařilo v Praze dopadnout padesátníka, jenž pomocí akumulátorové vrtačky ničil pneumatiky aut s registrační značkou Ukrajiny: v rámci 24 útoků jich proděravěl 35. V minulosti se v metropoli povedlo odhalit třeba i žháře, kteří parkující auta úmyslně zapalovali.

V roce 2022 se tak stalo i opakovaně: v únoru kriminalisté našli pachatele a jeho komplice, kteří podpalovali auta i kontejnery a své řádění si natáčeli mobilem, v červenci kamerový záznam pomohl odhalit muže, který zapálil pět aut. Téhož roku pak ještě vzbudilo pozornost řádění žháře, jenž v létě podpálením auta způsobil škodu vyčíslenou na 11 milionů korun: ve Vysočanech za pomoci hořlaviny zapálil Lamborghini Huracán, přičemž se i sám popálil.

O pár měsíců později přispěl záznam z kamer k odhalení pachatele, který kvůli sporům s majitelem zapálil dodávku stojící u domu v Klánovicích. Sice se maskoval, ale prozradila ho neobvyklá barva vozu, jímž přijel na místo činu. Ani on nevyvázl bez úrazu: zranil se na ruce. Přímo Praha 11 zažila větší žhářskou sérii v roce 2018. Tehdy pachatel opakovaně řádící na Chodově zapaloval auta v sídlištní ulici Nad Opatovem, kde zapaloval auta sloužící jako útočiště lidem bez přístřeší; od nich se následně vznítily i další vozy parkující poblíž nebo byly poškozeny žárem.

Nekalé živly však v Praze 11 nesoustředí svoji nežádoucí pozornost jen na parkující auta. Ukazuje to další facebookové upozornění radnice městské části. „Z důvodu vloupání bude informační kancelář v ulici Vidimova otevřena od 11. ledna,“ odkazuje na možnost využít využít informační centrum městské části v Ocelíkově ulici. Uživatelé tohle sdělení nenechali bez odezvy.

„Jest smutné, jestli naše slavná Městská policie Prahy 11 nedokáže ani ohlídat úřad,“ ohrazuje se například Jiří Š. „To, že se zde rozbíjejí automobily a kradou katalyzátory, beru již bohužel jako kolorit dne i noci. Začnou konečně městští strážníci něco dělat a být v terénu? A nebo jen rozdávat pokuty špatně zaparkovaným vozidlům? V ulici je nevidím, podotýká s tím, že dává za příklad jiné městské části: tam prý uniformy v ulicích nechybějí. Také například Petr B. si posteskl: „Vloupačky všude možně a stovky vykradených a poškozených aut na Jižňáku.“