Ještě před tím, než se průvod vydal na cestu, si mohli účastníci za doprovodu DJ Jana Witeka vyrobit transparent nebo se nechat nalíčit. U jednoho ze stánku bude k dispozici petice za manželství pro všechny.

Desetitisícového průvodu se letos zúčastnili i někteří politici a známé osobnosti. Mezi nimi například vicepremiér Ivan Bartoš nebo ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (oba Piráti). Na sociálních sítích svou účast avizoval i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Svou účast přislíbili i někteří politici ze stran, které podporují projednávanou novelu zavádějící možnost uzavření manželství stejnopohlavními páry. Návrh je ve Sněmovně před druhým čtením, které se uskuteční nejdříve v listopadu.

Průvod Prague Pride v sobotu 12. srpna 2023.Průvod Prague Pride v sobotu 12. srpna 2023.Zdroj: Deník/Michal Bílek

Trasa třináctého ročníku průvodu

Účastníci se vydali z dolní části Václavského náměstí po půl jedné odpoledne. Trasa vede ulicí Na Příkopě a dále Celetnou na Staroměstské náměstí. Z něj pokračuje Pařížskou ulicí, následně přes Čechův most a po schodech vzhůru na Letnou, kde stojí Pride Park s hudebním programem na šesti různých pódiích, jsou tam mimo jiné stánky s jídlem a pitím. Akce na Letné potrvá do 22:00.

Zahájení LGBT+ festivalu Prague Pride - Střelecký ostrov.
V Praze začal festival Prague Pride. Tématem letošního ročníku jsou tradice

V rámci koncertů vystoupila americká zpěvačka LP, která v Praze natočila videoklip. LP se identifikuje jako genderově neutrální. Zpěvačka navštívila metropoli už v letošním květnu, kdy točila klip k písni One Like You.

Zdroj: Youtube

Desetiticíse účastníků přišly podpořit komunitu

"My jsme sem přišli náhodou, nejsme z Prahy a chtěli jsme se jen mrknout na Václavák. Víme ale, proč tu pochod je. Přímo názor nemáme, ať si každý žije po svém, jak potřebuje," říkají Miloš s partnerkou, kteří se u akce nachomýtli náhodou a sledují ji se zájmem.

Pochod Prague Pride 2023.Pochod Prague Pride 2023.Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

"Jsem tu prvně, přišla jsem, abych podpořila LGBT komunitu. Je tady na mě teda hodně lidí, to jsem nečekala," říká pražačka Mimi.

V průvodu jde i Klára, drží cíp několikametrové duhové vlajky. Na akci přijela z Tábora. "Jsem součástí LGBT komunity a chtěla jsem se zúčastnit i pomoct, proto tu dobrovolničím. Myslím, že se pohled politiků na komunitu zlepšuje, ale pořád by to mohlo být lepší," říká usměvavá Klára s tím, že zítra možná přijde pomáhat taky.

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

Na akci dohlíží policie, záchranka i vrtulník. Panuje přátelská atmosféra.

Omezení v dopravě

Z důvodu konání pochodu dojde podle Dopravního podniku k několika opatřením.

Linka autobusu 194 je v provozu pouze v polookružní trase vedoucí přes zastávky Nemocnice pod Petřínem – Staroměstská – Nemocnice pod Petřínem.

Festival Prague Pride pokračoval třetím dnem na Střeleckém ostrově.
Podívejte se: Na Střeleckém ostrově pokračuje festival Prague Pride

Po dobu trvání akce se ruší jsou zrušené zastávky Florenc, Bílá labuť, Petrské náměstí, Truhlářská, Hradební, Haštalské náměstí, U Staré školy, Masná, Pařížská, Staroměstské náměstí, Mariánské náměstí. Na zastávce „Staroměstská“ autobus obslouží pouze zastávkový sloupek ve směru Nemocnice pod Petřínem.

Nepojedou spoje v následujících úsecích:

Florenc – Staroměstská: z Florence ve 13:45, 14:15, 14:45 a 15:15
Staroměstská – Florenc: ze Staroměstské ve 13:57, 14:27, 14:57 a 15:27

I letos se na akci vydalo několik odpůrců. Zhruba dvě desítky se dnes sešly u sochy svatého Václava. Měly transparenty s hesly "Pride. Láska neni pýcha", "Ježíš je láska. Chce Ti pomoct" nebo "Česko není Sodoma" a dohadovali se s účastníky průvodu. Policisté ověřili podle zpravodajky ČTK jejich totožnost.

Přehlídka Prague Pride s průvodem se uskutečnila poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolala bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byl festival obscénní a nevkusně vnucoval ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.