Festival Prague Pride se koná každoročně v srpnu již od roku 2011. Právě festival byl impulzem k založení spolku Prague Pride, u jehož zrodu stáli čeští LGBT+ aktivisté a expati dlouhodobě žijící v Praze. V současné době patří festival Prague Pride mezi největší kulturní akce v České republice.

Třináctý ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride se koná jako v minulých letech pod záštitou hlavního města Prahy. Zastupitelé hlavního města vyvěsili v pondělí ráno na budovu Nové radnice duhovou vlajku. „Vyvěšením duhové vlajky dáváme najevo, že hlavní město je zde pro všechny včetně příslušníků různých menšin,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

close Vyvěšení duhové vlajky na budovu Nové radnice. info Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy zoom_in Vyvěšení duhové vlajky na budovu Nové radnice.

„Rozmanitost je v našem městě vítaná. Proto město Praha dává záštitu festivalu a vyjadřuje mu podporu také symbolicky vyvěšením duhových vlajek, umístěním přechodu na Mariánském náměstí nebo nasvícením Petřínské rozhledny,“ říká Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro oblast dopravy.

Letošní Prague Pride nabídne nejen nejvyšší počet festivalových akcí (190) za celou svoji historii, ale také nejbohatší hudební program.

Pražští radní na jednání 24. července vyjádřili souhlas s nasvícením petřínské rozhledny v duhových barvách v den zahájení festivalu a v den festivalového průvodu. Taktéž podpořili umístění přechodu v duhových barvách na Mariánské náměstí a vyvěšením vlajek v duhových barvách po dobu konání festivalu v ulici Národní a v dolní části Václavského náměstí.

Zahájení LGBT+ festivalu Prague Pride. | Video: Deník/Radek Cihla

Festival byl oficiálně zahájen v pondělí od 18. hodin na Střeleckém ostrově v takzvané "Pride Village", která je neodmyslitelnou součástí festivalového dění. Hlavní hvězdou zahovacího večera byla irská hudebnice Ailbhe Reddy, Norský DJ iDJa, který představil sámskou hudební tradici a hudebnice z Buenos Aires Juana Rozas, která přivezla kombinaci hyperpopu, gabberu a housu s prvky argentinského folkloru. 

Na Střeleckém ostrově letos poprvé program nekončí striktně v 22 hodin. V noci, když park musí ztichnout, se zábava přesune do dlouho zapomenutých podzemních prostor v KKafe, které se promění v Pride Club.

Novinkou letošního ročníku je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam se soustředí program pro zahraniční účastníky.

LGBT+ lidé byli součástí společnosti vždycky

Letošní ročník je zaměřen na tradice. Festival upozorňuje, že řada pevně zažitých tradic ve skutečnosti existuje jen krátkou dobu, a naopak LGBT+ lidé byli součástí společnosti vždycky.

Zahájení LGBT+ festivalu Prague Pride. | Video: Deník/Radek Cihla

„Tradice si možná člověk standardně s queer tematikou nespojí, ale opak je pravdou. V kampani proto připomínáme, že queer lidé jsou tu odjakživa, a jsou tedy tradičnější součástí naší společnosti, než by se mohlo na první pohled zdát,“ říká Tereza Košťálková z kreativní agentury VMLY&R, která kampaň připravovala.

Téma tradic bude zkoumat i řada festivalových akcí. Například diskuze Vynalézání tradic: pojem tradice pohledem sociální vědy či přednáška Trans* identita jako tradice.

Queer identity v armádě na Ukrajině

Prague Pride představí hned několik zajímavých výstav, které budou k vidění v Pride Gallery v prostorách kavárny Langhans ve Vodičkově ulici.

Naprosto unikátní je soubor portrétů LGBTQ veteránů války na Donbase, který pod názvem Byli jsme tu představí ukrajinský fotograf Anthon Shebetko.

Většina z queer vojáků se bojí odhalení své identity. Každý z nich má jiný názor na Pride průvody i coming out. Jediné, co je spojuje, je služba v ukrajinské armádě, aktivní účast v dobrovolnickém hnutí, sexualita a genderová identita. Tato témata jsou stále tabu jak v typicky maskulinních strukturách, jakou je armáda, tak v celé ukrajinské společnosti.

Duhový průvod Prahou

Vyvrcholením týdenního programu bude jako již tradičně duhový průvod. Ten vyrazí v sobotu po poledni ze spodní části Václavského náměstí přes ulicí Na Příkopě, Celetnou, Staroměstské náměstí a Pařížskou k Vltavě.

Přes Čechův most budou účastníci pokračovat po schodech nahoru na Letnou, kde bude stát Pride Park s hudebním programem na šesti různých stageích.

Hlavní Rainbow Stage představí velká zahraniční jména, Red Stage českou drag a hudební scénu, Yellow Stage rezidentní DJs úspěšných queer parties, Green Stage se zaměří na ukrajinské techno, Orange Stage na romské umělce*kyně a Blue Stage bude patřit českým DJs. Program tedy představí queer kulturu v maximální šíři.