S ohledem na dosavadní pozitivní vývoj situace Praha od středečních 16 hodin umožnila nástup a výstup klientům lodních plaveb na Dvořákově a Hořejším nábřeží. Do těchto míst ale nebude umožněn vjezd automobilové dopravy kromě zásobování v určené hodiny (8:00 až 10:00 hodin).

Praha zároveň důrazně vyzývá veřejnost k obezřetnosti a doporučuje opatrnost při průchodu otevřenými náplavkami. Zároveň upozorňuje návštěvníky, aby se nepřibližovali k hraně říčního koryta Vltavy. Všechna ostatní opatření zůstávají v platnosti. 

Cestující se tak ani na těchto nábřežích nemohou vyjma nástupu a výstupu déle zdržovat. Na některých místech na náplavce, zejména na Rašínově nábřeží, se totiž voda vylévá z břehů a tvoří se zde laguny. Na dodržování těchto patření budou stále dohlížet strážníci městské policie.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda sdělil, že zajištění bezpečnosti Pražanů a jejich majetku je pro magistrát prioritou, zároveň je ale nutné brát brát ohled také na běžný život lidí i ekonomické aspekty našich opatření. „Nyní to vypadá, že se situace uklidňuje, proto přistupujeme k tomuto prvnímu drobnému rozvolnění. Stále však platí první stupeň povodňové aktivity, proto situaci nechceme podceňovat a musíme ji sledovat se všemi zúčastněnými složkami. Všechna ostatní opatření zůstávají proto platná,“ zdůraznil.

„Snažíme se postupně vracet na náplavky běžný život. Dnes přijatá opatření považuji za rozumný kompromis,“ dodal ve středu 27. prosince Svoboda.

Zvýšená hladina Vltavy v Praze 26. prosince 2023
Povodňový stupeň hlásí v Praze jedno místo, v okolí metropole je situace horší

Ačkoliv se situace zlepšuje, magistrát připomíná, že hladina Vltavy bude pravděpodobně ještě po několik dalších dní vyšší, neboť bude docházet k plánovaným manipulacím na vodních nádržích na Vltavské kaskádě. „Povodí Vltavy bude udržovat řízený průtok Prahou i nadále v rozmezí 550 až 600 metrů krychlových za sekundu (na limnigrafu v Malé Chuchli),“ uvádí magistrát.

K uzavření náplavek v Praze 1, 2 a 5, k zastavení provozu přívozů v Praze 1, 2, 6 a Vyšehrad a k uzavření protipovodňových vrat na Čertovce Praha přistoupila v pondělí, ještě než hladina Vltavy dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Výjimku tvoří provoz botelů Admirál, Albatros a Matylda a posádek provozujících plavby lodí, kterých se opatření netýkají. Od středy se k výjimce připojí také nástup a výstup klientů lodních plaveb na Dvořákově nábřeží. Přijatá opatření jsou preventivní a platí do dovolání.

Jizera v boleslavské čtvrti Podlázky.
Uzavřené silnice i zátarasy z písku. Velká voda potrápila Středočeský kraj

Povodňový orgán hl.m. Prahy v této souvislosti upozorňuje na trvající zvýšený průtok Vltavy a vyzývá všechny subjekty na vodním toku, aby postupovaly v souladu s povodňovými plány a svými provozními řády a dbaly zvýšené opatrnosti, Jedná se například o půjčovny loděk, šlapadel, stavby na vodním toku a podobně.

Velká voda způsobila problémy i v okolí Prahy

V obci Statenice na Praze - západ došlo k hávárii opěrného systému na silnici II/240. K havárii přispěly obleva a deště. Zároveň je na silnici omezení pro těžká vozidla, která ale podle silničářů zákaz nedodržují. Celá silnice je připravena na generální opravu, které zatím brání nevyjasněné majetkové vztahy.