Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, stoupl časně ráno na více než 160. Nejvyšší, třetí stupeň byl ráno na 15 místech. Vyplývá to z údajů na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Třetí stupeň povodňové aktivity, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil ráno na Ohři v Karlových Varech-Drahovicích, na Labi ve stanicích Vestřev na Trutnovsku, Les Království, Stanovice a Brod, na Novohradce v Úhřeticích a ve stanici Luže, na říčce Žejbro v Rosicích, na Sázavě v Chlístově, na Svratce v Dalečíně, na Želivce v Želivi a Poříčí, na Jihlavě ve stanici Bransouze, na Nežárce v Rodvínově a na Moravské Sázavě v Janově.

Až do odvolání platí téměř pro celé Česko varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje.

Poslední týden roku bude teplý a větrný, občas zaprší

Poslední týden letošního roku bude nadprůměrně teplý, maxima se budou držet kolem deseti stupňů Celsia. Občas zaprší, na horách mohou být srážky sněhové. V pondělí a ve čtvrtek bude foukat silný vítr. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.

V pondělí budou nejvyšší denní teploty mezi osmi až 12 stupni Celsia. Pršet by mělo i na horách. "Vlivem tání sněhu se budou zvedat hladiny toků místy s dosažením stupňů povodňové aktivity," uvedli meteorologové.

Povodně v Praze v pondělí 3. června.
10 let od zaplavené Prahy. Připomeňte si ničivé povodně, které zásáhly metropoli

Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu, odpoledne a večer postupně zeslábne. V úterý už by měl být vítr jen mírný. Nejvyšší teploty se opět dostanou nad deset stupňů. Přeháňky se vyskytnou ojediněle. Podobné počasí bude i ve středu, s výjimkou jihu Česka by ale mělo být o něco chladněji.

Ve čtvrtek vítr v Čechách a ve Slezsku opět zesílí. Bude polojasno až oblačno, v pátek se pak začne od severozápadu zatahovat. Podmračené počasí vydrží i o silvestrovském víkendu, na většině území ČR se objeví občasný déšť nebo přeháňky, od středních poloh mohou být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty se budou od čtvrtka opět držet kolem deseti stupňů Celsia.