Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ale třeba představí i životy lidí za třicetileté války. Vedle technických a přírodovědných oborů totiž dojde i na vědy společenské. Naopak dejme tomu lékařské fakulty ukážou vedle moderní techniky pro výuku i to, jak máme sami o své zdraví pečovat. Především je totiž cílem představit praktické využití vědy v každodenním životě. Současně se organizátoři snaží podchytit zájem dětí a mládeže především o přírodovědné a technické obory.
Irena Krumlová, jež VědaFest označuje jako inspirativní akční den, za organizátory radí, co si určitě nenechat ujít: „Firma PPG ukáže, že s jejich nátěrovými barvami se dá nejenom malovat doma, ale i ve vědeckých experimentech. Společnost Strabag představí moderní technologie, které usnadňují velké stavby, i virtuální bagr.“
Atraktivní témata i podívaná
Jako vystavovatelé se nepředstaví jen výzkumné instituce a vysoké školy – kdy například Vysoká škola chemicko-technologická, která je jedním z organizátorů, chystá dvanáct stánků a dvě show na pódiu, přičemž témata zní velmi lákavě: například „Potraviny … od pravěku do vesmíru“, „Laboratoř peněz“, „Kořeny našeho zdraví“, „Environmentální hysterie“ či třeba „Kořeny kriminalistické vědy“. Nebudou chybět ani firmy – stejně jako četné volnočasové organizace. Přičemž třeba ředitel Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy Libor Bezděk slibuje zajímavou podívanou: „Máme připraveno mnoho nových překvapení a akčních experimentů.“
Jak vypadá škola budoucnost?
Krumlová nabízí konkrétních tipy velké rozmanitosti: „Planetárium vás za bílého dne zavede do hlubin vesmíru, Česká zemědělská univerzita vás seznámí s tajným životem lesa a představí vám potravu budoucnosti – červy. Mikroskopické řasy jako potravu budoucnosti a to, že mikrobi jsou všude kolem nás, ukáže Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR. Vodohospodáři objasní koloběh vody v přírodě a naučí vás, jak s vodou hospodařit. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy zase naučí návštěvníky, jak neplýtvat potravinami…“
Další vystavovatelé, mezi nimiž nebude chybět třeba ani pražská zoo, v programu plném techniky a barev ukážou například uplatnění nejmodernějších technologií, auta na vodíkový pohon, ale i rýžování zlata nebo úsilí o ochranu ohrožených druhů zvířat; dojde však kupříkladu i na poučení, jak dlouho se různé materiály rozkládají v přírodě. Nebo na představení školy budoucnosti v podání smíchovské průmyslovky. V závěru programu se zájemci mohou těšit na debatu o vědě a vědění, kdy mezi diskutujícími nebude chybět ani známý geolog, klimatolog, filozof, spisovatel, překladatel a propagátor vědy Václav Cílek.