Když zákazník chce na e-shopu Decathlonu najít potápěčskou masku, která je základem tohoto vynálezu pro lékaře a další zdravotníky v první linii boje proti koronaviru, má smůlu. Objeví se pouze chybové hlášky.

Společnost totiž podobně jako Sportisimo darovaly několik kusů k vytvoření prototypu a následně obě firmy za zvýhodněných podmínek prodaly ČVUT veškeré masky, které měly ve skladu. V projektu COVMASK je zapojený i podnikatel Josef Průša, jehož firma Prusa Research pomocí 3D tisku vyrábí ochranné pomůcky.

Podle tiskové zprávy se masky montují na akademické půdě v přízemí rektorátu, s prostory pomůže také městská část Praha 6. „V první vlně se vyrábí asi 2200 masek s denní kapacitou asi 400 kusů. Na cestě je dodávka dalších 10 tisíc masek ze společnosti Decathlon,“ uvedlo ČVUT v Praze.

Stan před magistrátem nabízí i látku na roušky

„Mé velké poděkování patří také celé řadě dobrovolníků včetně dobrovolníků z farnosti Bubeneč, kteří nám pomáhají s logistikou a výrobou dílů v rámci celé České republiky,“ dodal rektor Vojtěch Petráček, jenž před časem odstartoval jednoduchým návodem na obličejový štít inovační vlnu, která by mohla pomoci spláchnout šířící se infekci COVID-19.

Mezitím před sídlem pražského magistrátu na Mariánském náměstí stan České červeného kříže přijímá roušky ze stoprocentní bavlny, které chtějí lidé darovat. Po sterilizaci v Nemocnici Na Františku je budou dobrovolníci roznášet seniorům, handicapovaným, do zdravotnických a sociálních zařízení, léčeben a dalším „potřebným“.

Zájemci si také mohou ve stanu vyzvednout látky na výrobu roušek. Vedení Prahy vyčíslilo, že kromě roušek potřebuje pro „klíčové profese“ na každý týden 150 tisíc kusů respirátorů. Ty se snaží metropole vzhledem k problémům s centrálním zásobováním od státu získat i po vlastní ose.

„V pátek by měla dorazit zásilka půl milionu respirátorů z Turecka a 130 tisíc z jiné destinace. Dalších půl milionu kusů očekáváme kolem 7. dubna,“ upřesnil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in