Po několika letech, kdy se Praha bytů zbavovala, nastal obrat. Metropole opět plánuje stavět cenově dostupné městské bydlení pro rodiny s dětmi, seniory a zaměstnance, jako jsou učitelé, policisté či lékaři.

Projekt získal stavební povolení v roce 2006

Nejblíže k výstavbě má projekt na Černém Mostě poblíž parku U Čeňku, kde příští rok začne výstavba osmi domů se 182 příbytky. „Půjde o hybridní bydlení. V horních patrech budou velké apartmány, které pronajmeme tržně. Pod nimi se budou nacházet dostupné byty pro preferované profese a dole pro handicapované. Tímto způsobem to uděláme všude, kde to půjde,“ upřesnil radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO).

Projekt, který získal stavební povolení už v roce 2006, byl letos aktualizován podle energetického konceptu Smart Plus. Domy by tak měly převyšovat současný standard bydlení. Nebudou jim chybět například nadstandardní stínění oken, lokální chlazení horních bytů či vegetační střecha. Modernější varianta si vyžádá i navýšení nákladů z 570 milionů na 840 milionů. To by se mělo vrátit. Provoz by díky ekologickému konceptu měl být minimální. 

Stavět se bude i jinde 

Do dvou let začne také výstavba devíti městských domů i v Dolních Počernicích. Tam vznikne zhruba 300 bytů, nejčastěji typu 2+kk (170) a 3+kk (106). Přízemních 24 příbytků bude koncipováno jako bydlení pro lidi s omezenou schopností pohybu. Další by mohly pomoci ve vstupu do běžného života tzv. rodinkám Dětského domova z Dolních Počernic. Chybět nebude ani bydlení pro rodiny s dětmi a movitější klientelu, tak aby v místě nevzniklo ghetto sociálně vyloučených obyvatel.

V navyšování počtu bytů chce Praha pokračovat i poté. „Zaobíráme se stavbou ve 12 vytipovaných lokalitách, kde plánujeme postavit asi 400 příbytků,“ uvedl radní s tím, že jejich vhodnost nyní zkoumá odbor strategických investic. Pozemky se nacházejí například v Libni, Krči, Hlubočepech či na Vinohradech. Všechny jsou ve vlastnictví města.

Byty místo zeleně? Radnice nesouhlasí 

Ve výsledku by však realizovaných domů mohlo být o dost méně. Některé městské části už totiž oznámily, že s vybranými lokalitami nesouhlasí. Praha 8, která má na svém území čtyři taková místa, považuje tři z nich za nevhodná.

Se dvěma lokacemi má problém i Praha 4. „Obě jsou pro bytovou výstavbu nevhodné. Pozemek v Krči je sídlištní zeleň v blízkosti rušné křižovatky v rámci dokončeného sídliště Pankrác I.,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas s tím, že parcely na Spořilově jsou součástí velkého revitalizačního projektu Zakrytí Spořilovské.

Podle radního Lacka jde o prvotní návrh, který bude městským částem teprve představovat. „Když bude některá z nich proti, nepůjdeme na sílu. Buď se shodneme, anebo variantu opustíme,“ dodal.