Podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka bude Národní divadlo otevřeno pro veřejnost již od 11:20, aby smuteční hosté mohli položit květiny a poklonit se u rakve.

Samotný obřad začne ve 12 hodin a bude se konat přímo na jevišti. Vlastimil Harapes zemřel ve středu 15. května 2024 po dlouhé nemoci.

Harapes byl dlouholetým sólistou a později i šéfem Baletu Národního divadla. V roce 2012 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet. Patří mezi legendy Národního divadla. V roce 2016 byl dokonce uveden do Síně slávy Národního divadla.

Během své více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru Národního divadla. Působil například v Labutím jezeře, Spícím krasavici, Louskáčkovi a Popelce, Faustovi, Spartakovi, Stvoření světa a v mnoha dalších. Skutečným milníkem v jeho kariéře bylo ztvárnění rolí Merkucia a  poté i Romea v baletu Romeo a  Julie v Národním divadle roku 1971.

Hana Zagorová a Vlastimil Harapes - Carmen (1984):

| Video: Youtube

„Jako tanečník oplýval pohybovou elegancí, vytříbenou kulturou, muzikalitou projevu i hereckou suverenitou, oslňoval technickou bravurou s klidnou  a neokázalou jistotou. Svým tanečním mistrovstvím a  charizmatickým jevištním projevem se trvale zapsal do srdcí několika diváckých generací. Díky velké šíři uměleckého záběru a  talentu přispěl k popularizaci oboru," uvedlo o Harapesovi Národní divadlo.

Stal se také úspěšným filmovým a  divadelním hercem. Ztvárnil hlavní role ve filmech jako jako Markéta Lazarová, Den pro mou lásku, Panna a  netvor, Operace mé dcery, Wolfgang A. Mozart a Bolero. Objevil se i v televizních inscenacích Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Dary hadího krále, Anynka a  Čert a  v řadě dalších pořadů.

Po skončení aktivní taneční kariéry našel své místo v muzikálu a činohře, učil a působil i v politice, na podzim 2016 kandidoval do Senátu za ANO.