Desítky kilometrů musejí cestovat někteří pacienti s hepatitidou typu A. Infekční oddělení v metropoli jsou totiž beznadějně plná.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta je v současné době v metropoli nakažených žloutenkou 263 osob a pro nové pacienty už není v nemocnicích místo.

Bulovka našla náhradní řešení

Odmítat nakažené musejí například ve Fakultní nemocnici v Motole. Deníku to potvrdila i její tisková mluvčí Eva Jurinová. „K dispozici máme 23 lůžek a v současné době epidemie žloutenky typu A jsou všechna obsazena. Pacienty posíláme po dohodě do jiných zařízení mimo Prahu,“ popisuje postup nemocnice Jurinová.

Volná místa pro nemocné hledají i na infekčním oddělení Fakultní nemocnici Na Bulovce, kde je v současné době hospitalizováno 56 lidí s hepatitidou typu A. „Kapacita infekční kliniky je v tuto chvíli vyčerpána. Museli jsme vyčlenit dalších 29 lůžek, a to na Klinice pneumologie a hrudní chirurgie, která splňuje hygienické předpisy pro pacienty s hepatitidou,“ vysvětluje tiskový mluvčí nemocnice Na Bulovce Petr Mach.

I tady ale museli pacienty před rozšířením lůžek odmítat a posílat je do zdravotnických zařízení mimo Prahu. „Pacienty jsme posílali do Příbrami, Mělníku, nebo Ústí nad Labem, nyní už uvažujeme jen o rozšiřování vlastních kapacit,“ doplňuje Mach.

Milion a půl na prevenci

Do boje se žloutenkou vyrazil i pražský magistrát. Ten včera rozhodl o poskytnutí téměř milionu a půl na nákup dezinfekčních prostředků pro školská zařízení a pořízení vakcín proti žloutence typu A.

Vakcíny jsou určeny pro zaměstnance zdravotnických zařízení zřizovaných hlavním městem Prahou. Jde o Zdravotnickou záchrannou službu hlavního města Prahy, Dětský domov Charlotty Masarykové, Studentský zdravotní ústav Praha a Městskou nemocnici následné péče, jejichž zaměstnanci jsou v denním kontaktu s rizikovými skupinami a potenciálně nakaženými osobami.

„Na nákup vakcín bude z celkové částky 1,4 milionu korun uvolněno půl milionu korun,“ uvedl radní Milan Pešák (ODS), v jehož kompetenci je oblast zdravotnictví.

Městské části uvolní peníze na očkování

Dezinfekční prostředky pro školy a školská zařízení budou město stát 900 tisíc korun. Hlavní město Praha zatím bezplatně očkovalo pouze narkomany a bezdomovce, mezi nimiž na přelomu května a června epidemie vypukla.

Mimořádné finanční prostředky ze svého rozpočtu ale uvolní i jednotlivé městské části. V posledních dnech rozhodla o příspěvku téměř půl milionu na nákup vakcín například městská část Praha 8. Pozadu nezůstává ani Praha 10, která chce o finanční podpoře jednat již tento týden. Očkovat zdarma má v plánu zejména pracovníky mateřských škol nebo strážníky.

Školská zařízení podobné kroky vítají. Podle slov pedagogických pracovníků jim totiž na zvýšená hygienická opatření v pražských školách a školkách ještě donedávna chyběly finanční prostředky. Očkování by uvítali také řidiči dopravního podniku. Podle informací TV Nova se u nich už jeden případ žloutenky vyskytl.

Nárůst hepatitidy A v Praze

červen 2007 – 1 případ žloutenky
červen 2008 – 18 případů
25. červenec – 100 případů
14. srpna – 124 případů
28. srpna – 166 případů
5. září – 204 případů
23. září – 263 případů