Do letošního roku mohly obce zakazovat pouze podomní obchodování s „klasickým“ zbožím podle živnostenského zákona, což také mnohé samosprávy včetně Prahy učinily.

Smyslem nové regulace v energetické oblasti je podle radních ochrana Pražanů před tzv. „energošmejdy“, kteří nabízejí zdánlivě výhodné, ve skutečnosti ale krajně nevýhodné smlouvy. „Po krachu celé řady dodavatelů energií, jako například Bohemia Energy, jsme jako starostové městských částí měli signály, že se opět rozbíhá podomní prodej elektřiny a plynu. Chceme chránit rizikové skupiny, které si energošmejdi vybírají především – seniory nebo matky samoživitelky, před jejich manipulacemi,“ zdůvodnil nařízení náměstek primátora a starosta Lysolají Petr Hlubuček (Spojené síly/ STAN).

Radou schválený zákaz se vztahuje na podomní a pochůzkový prodej zboží – jakož i na „nabízení a poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory při výkonu licencované činnosti držitelem licence nebo při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích dle energetického zákona“ na celém území hlavního města.

Za podomní prodej zboží a poskytování služeb označuje nařízení situace, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu, byt od bytu nabízeno a prodáváno zboží nebo nabízeny a poskytovány služby. Pochůzkový prodej se pak za stejných okolností vztahuje k veřejně přístupným místům.

Radní přijali záměr omezit zprostředkovatele energetických služeb už v lednu a teď mu dali definitivní podobu. „Považujeme za důležité nejohroženější skupiny co nejrychleji ochránit, proto jsme nechali schválit zkrácené připomínkové řízení,“ uvedla členka městské rady pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (Spojené síly/STAN).

Její kolega Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09) přiblížil možné konkrétní podoby manipulací, které používají tzv. energošmejdi. V první řadě zdůraznil, že se spoléhají na neznalost lidí. „Nechávají jim podepsat generální zmocnění, které pak znamená automatické rozhodování za klienta, koho budou mít za smluvního partnera,“ varoval Chabr.

Po podpisu zmocnění totiž mohou pochybní dodavatelé automaticky měnit nastavené tarify. „To jsou praktiky na hraně nebo za hranou zákona. Je potřeba být maximálně obezřetný, tváří se totiž jako řádní dodavatelé,“ apeloval Chabr.