Pokoje začala nemocnice modernizovat loni v říjnu. Dnes jsou rodičkám k dispozici dva porodní sály, jeden z nich po kompletní rekonstrukci, s celkovou kapacitou dvanáct porodních lůžek, čtyři bezbariérové pokoje s vlastním sociálním zařízením včetně vany a sprchových koutů, operační sál, recepce a pro personál vzniklo nové zázemí.

První fáze oprav probíhala za provozu a trvala pět měsíců. „Nad rámec původního plánu muselo dojít například ke generální rekonstrukci rozvodů kanalizace, vody, vytápění, a to i mimo samotný prostor porodních pokojů, podařilo se zoptimalizovat přístup na operační sál,“ vysvětluje náměstek ředitele Úseku investic a rozvoje pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Václav Javůrek.

Podle ředitele nemocnice Davida Feltla je současná přestavba porodních pokojů a jednoho operačního sálu první etapou celkové rekonstrukce historického areálu zemské porodnice. Ta má stát vyjít na přibližně 4,5 miliardy korun a hotová bude nejdříve v roce 2030.

„Příští rok bychom rádi vyhlásili architektonickou soutěž na generální rekonstrukci a dostavbu celého komplexu. Předpokládáme, že v roce 2026 by mohla být zahájena výstavba zcela nového pavilonu neonatologie,“ nastínil plány Feltl.

Porodnost klesá

S výjimkou roku 2021 klesá počet narozených dětí od roku 2018. „Meziroční úbytek narozených v loňském roce byl však výraznější než v předcházejících letech a 11% propad byl dokonce největší od poloviny 90. let 20. století,“ říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Podle současného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je potřeba zvyšovat komfort rodiček a investovat do kvality a dostupnosti péče.

Slavnostní otevření nového porodního centra u Apolináře. | Video: Deník/Radek Cihla

V rámci komplexní obnovy kliniky projde postupně technickou opravou celá budova z venku i zevnitř. Ve špatném stavu je střecha, římsy i fasády z lícových cihel. Je potřeba vyměnit inženýrské sítě, adaptovat zázemí pro lékaře a personál, prostory pro stravování nebo kompletní moderní sociální zařízení. V plánu je přístavba nového pavilonu neonatologie pro péči o novorozence. Od dubna nemocnice začne s řadou drobnějších úprav, které chce stihnout ještě před velkou rekonstrukcí.

Novogotická budova má nedostatky

Předchůdcem dnešní porodnice byla od roku 1789 veřejná porodnice, která byla určená pro anonymní porody. Rodily zde osamělé a chudé ženy, které mohly v budově své dítě po porodu odložit. Budovu nynější nemocnice navrhl a v letech 1865 – 1875 postavil českých architekt Josef Hlávka. Mimo jiné zde tehdy vznikla i dvě luxusní tajná oddělení se zvláštními vchody přímo z ulice, kde mohly v tajnosti porodit šlechtické a měšťanské dcery, které neplánovaně přišly do jiného stavu.

Nemocnice funguje skoro 150 let a poprvé po 30 letech se dočkala větší modernizace. V roce 2007 byla po náročné rekonstrukci otevřena nová oddělení šestinedělí, onkologie a ultrazvuku. Gynekologicko-porodnická klinika, jejíž perinatologické centrum zachraňuje předčasně narozené děti a koncentruje rizikové rodičky z celé ČR, neprošla za 150 let své existence dosud žádnou celkovou obnovou.