Svatovítský poklad, jehož významná část se má brzy vrátit do Prahy po zapůjčení na výstavu v německých Drážďanech, a Jiřský klášter na Pražském hradě budou k vidění na stejné adrese.
V pátek 30. srpna to oznámilo pražské arcibiskupství, které je jejich vlastníkem. Poklad bude trvale umístěn v prostorách bývalého kláštera benediktinek, které se změní v kulturní a vzdělávací centrum, informoval mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz. Ten zahrnuje nejen cenné relikviáře, ale také další zlatnické produkty, obrazy a sochy.
Připomněl, že arcibiskupství, které zdevastované objekty někdejšího kláštera získalo zpět do své správy v roce 2016 v rámci majetkového vyrovnání s Pražským hradem, obdrželo souhlas Vatikánu s jeho proměnou. Arcidiecéze ji chystá společně s firmou KKCG Real Estate Group podnikatele nejen v oblasti realit, ale také technologií, těžby ropy či loterií Karla Komárka (který je také mecenáše, umění); ta rekonstrukci zajistí i zaplatí. Vzdělávací centrum, kde Svatovítský poklad, dosud trvale uložený v kapli sv. Kříže a prezentovaný jen při výjimečných příležitostech, má být trvale vystaven, bude provozovat nově založená společnost s podílem církve a Komárkovy firmy.
Jiřský klášter, původně založený v 10. století zásluhou dcery knížete Břetislava I. M(i)lady Přemyslovny (ta se pod řeholním jménem Marie stala i první abatyší), který je navzdory zanedbanému vzhledu označován za velmi cenné zákoutí Hradu, projde celkovou rekonstrukcí. Nikoli poprvé. Do roku 2012 tam sídlila galerie, pro jejíž potřeby byly prostory stavebně upraveny v 70. letech minulého století. Velká přestavba ale předcházela už na konci 18. století. Tehdy byly klášterní prostory měněny na vojenská kasárna poté, co císař Josef II. rozhodl o zrušení kláštera (stejně jako spousty dalších).
„Arcibiskupství došlo k závěru, že na nutnou rekonstrukci nemá dostatečné finanční zdroje ani potřebné znalosti a zkušenosti, a proto se rozhodlo spojit se se silným partnerem, který má zkušenosti jak v oblasti stavebnictví, tak v oblasti umění – a má zájem rozvíjet kulturní dědictví České republiky,“ připomněl Prinz. Rekonstruovat se bude třeba prakticky vše: od zdí přes krovy až po střechu. Termín zatím není jasný.
Zakladatel skupiny KKCG Karel Komárek připomněl, že v rámci chystaného projektu nejde jen o smysluplnou záchranu historické památky. „Naší ambicí je vytvořit nové kulturní a vzdělávací centrum určené nejen pro domácí, ale i zahraniční návštěvníky,“ zdůraznil. „Rádi bychom přispěli k tomu, aby se zde propojilo národní kulturní dědictví s moderními potřebami společnost,“ poznamenal.
Arcibiskup Jan Graubner zdůraznil, že Jiřský klášter je zásadním objektem pojícím se s počátky křesťanství v českých zemích, a tudíž jeho obnova představuje důležitý krok k zachování našeho duchovního a kulturního dědictví. „Jsem velmi potěšen, že Vatikán dal souhlas k této unikátní spolupráci, která nejen umožní mimořádný prostor kláštera s jedinečnou kulturní a duchovní atmosférou zpřístupnit veřejnosti, ale také poskytne důstojný prostor pro Svatovítský poklad, který je nedílnou součástí naší historie,“ uvedl primas český Graubner.
Vyjádřil se i prezident republiky Petr Pavel. Uvedl, že vítá každou aktivitu, která přispívá k obnově českého kulturního dědictví. „Jiřský klášter v areálu Hradu patří mezi poslední neobnovené stavby. Jsem rád, že dochází k řešení této situace,“ konstatoval.
Klášter sv. Jiří na Pražském hradě v minulosti
- O vznik Jiřského kláštera se zasloužila Mlada, dcera knížete Boleslava, která v desátém století osobně zajela do Říma pro souhlas.
- Klášter sloužil jako zázemí benediktinskému ženskému řádu.
- Působila zde také Anežka Přemyslovna a za Karla IV. byl klášter významným duchovním centrem. - Klášter zanikl v roce 1782 na základě dekretu císaře Josefa II. Následně areál využívala armáda pro ubytování vojska.
- V sedmdesátých letech minulého století (s dokončením v roce 1976) byla budova přestavěna a stala se místem prezentace hodnotné expozice starého českého umění pod hlavičkou Národní galerie Praha. Vzhledem ke špatnému stavu budovy byla expozice přestěhována a v roce 2012 byl objekt uzavřen.
- V roce 2016 získalo někdejší klášter Arcibiskupství pražské.
Zdroj: Arcibiskupství pražské