Překvapení se nekonalo. Primátor Pavel Bém (ODS) ve čtvrtekzískal první krajskou podporu pro víkendový souboj o post předsedy občanských demokratů.

Pražská ODS po více než dvouhodinovém jednání nominovala na předsedu ODS Pavla Béma. Pražští delegáti mu přidělili 96 hlasů, Mirek Topolánek získal 20 hlasů. „Vážím si podpory Prahy, kdyby nebyla tak silná, nevstupoval bych do klání o předsedu,“ sdělilPavel Bém. Získal však na rozdíl od Topolánka podporu pouze v jediném kraji.

Bém: Rozhodují hlasy delegátů

„O předsedovi ODS nerozhodují nominace, ale hlasy delegátů,“ reagoval Bém s tím, že pokud by byl zvolen předsedou strany, rezignoval by na vedení pražské ODS.

Na post prvního místopředsedy budou členové pražské ODS prosazovat Davida Vodrážku, starostu Prahy 13, který získal podporu 108 delegátů. Řadovým místopředsedou ODS by podle delegátů měl být Jiří Janeček, poslanec a pražský radní, a Petr Bendl, bývalý středočeský hejtman.

Ani Bém není doma prorokem

Čtvrtečníhoregionálního sněmu v Národním domě na Smíchově se zúčastnil i premiér Mirek Topolánek. „Bylo by smutné, kdyby Pavel Bém nedostal nominaci ve svém regionu,“ sdělil Topolánek, když po půlhodině po zahájení krajského sněmu odešel.

Podobně jako v Poslanecké sněmovně i pražská ODS má své „rebely“. „Pro Pavla Béma rozhodně ruku nezvednu,“ vyjádřil se poslanec František Laudát, který primátora v projevu kritizoval za to, jak vede metropoli. Béma už dříve nepodpořil ani oblastní sněm Prahy 8. Občanští demokraté Prahy 1 nevyslovili podporu ani Bémovi, ani Topolánkovi.