Průměrně pražané zaplatí za litr Naturalu 37,37 korun, přitom celorepublikový průměr je skoro o korunu levnější. U nafty je průměr 37,69, ale v Praze stojí podle údajů společnosti CCS, která se vývojem cen dlouhodobě věnuje, v průměru 38,78 korun na litr.

„Pravidelně jezdím tankovat do pražských Nuslí, protože to mám nejblíže, ale i proto, že tu mají cenu, myslím, jednu z nejlevnějších,“ říká zákazník benzinové pumpy v ulici Bartoškova.

Logo společnosti Pražská energetika (PRE)
Praha koupí elektřinu v prvním pololetí roku 2023 od Pražské energetiky

Za Natural 95 zaplatí 34,99 korun, což je z benzínových pump, které Pražský deník navštívil, opravdu málo. Ostatní čerpací stanice nabízejí stejný benzin v průměru za 37,50 korun.

Levnější pohonné hmoty mají podle zjištění Deníku také ve Štěrboholech a Dolních Měcholupech. Nízkonákladová síť čerpacích stanic Tank ONO, která deklaruje maximální marži ve výši jedné koruny, tu nabízí benzin skoro o korunu levněji, a to za 33,90 za litr.

Ve Středočeském kraji je podle údajů společnosti CCS mírně levněji. Zákazníci tu zaplatí za Natural v průměru 36,71 korun a naftu 38,13 korun. I tak jsou ale ceny vyšší než je celorepublikový průměr.

Ceny na příští rok jsou nejisté

Analytik XTB Jiří Tyleček v dalších dnech nečeká výrazné pohyby cen benzinu a nafty na čerpacích stanicích, nicméně by mohl převážit mírný vzestup, který bude reagovat na vyšší ceny ropy i velkoobchodní ceny paliv.

„Obavy z recese, které se podílely na snížení cen ropy na světovém trhu, nejspíše hned tak neodezní. Proto by i cena ropy mohla v nejbližších týdnech zůstat poměrně stabilní, a tím pádem i pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic by mohly zůstat levnější. U nafty je situace i nadále méně přehledná v důsledku její dostupnosti na evropském trhu, a proto je i o něco dražší než benzín,“ říká hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Buspruh na Strakonické.
Podpora plynulejší MHD v Praze. Vznikly více než čtyři kilometry buspruhů

Cenami příští rok ještě může zahýbat situace v Rusku, a to v případě zastavení dodávek ropy, které by ovlivnilo i český trh.

V uplynulém roce ceny pohonných hmot v Česku vystoupaly na historická maxima, vliv na to měl právě ruský vojenský vpád na Ukrajinu. Natural 95 byl nejdražší na přelomu července a srpna, kdy se jeho průměrná cena blížila 48 korun za litr. Cena nafty se dostala na maximum v polovině března, kdy litr stál v průměru téměř 49,60 korun.