Dvacítka účastníků se v podvečer sešla u od Kongresového centra a vydala se na svou tradiční cestu ulicí 5. května až do ulice Na Pankráci.

Podle svých slov chtějí pochodem upozornit na neřešenou situaci na pražské magistrále, jejíž humanizaci politici slibují už přes 30 let.

„Požadujeme dokončení humanizace magistrály minimálně v rozsahu popsaném v Otevřeném dopise Zastupitelstvu HMP ze dne 23.4.2019 zaslaném osmi občanskými sdruženími," říkají pořadatelé. Volají například po instalaci světelných závor ve směru do centra, realizaci chybějících přechodů pro chodce – a doplnění cyklopruhů v úseku mezi Vltavskou a Pankrácí. Zároveň chtějí upozornit na neudržitelně vysokou intenzitu provozu.

Veřejný pochod za humanizaci pražské magistrály a dodržení klimatického závazku. | Video: Deník/Radek Cihla

„Omezte auta na dva pruhy, doplňte přechody, zřiďte cyklopruhy, omezte rychlost na 40 a neomezujte legální demonstrace," směrují aktivisté své požadavky k vedení Prahy.

První pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku byl na příkaz magistrátu přesunut na chodník, organizátoři se však obrátili na soud, který jejich námitce vyhověl a zrušil rozhodnutí úřadu, aktivisté se tedy později vrátili zpátky na komunikaci.

Aktivisté začali s pořádáním pochodů po dopravních tepnách v Praze 1. března minulého roku.