Obvyklá trasa pochodů pořádaných hnutím Poslední generace, jako je například pochod 30 pro Prahu, vedla přímo po magistrále a blokovala tak dopravu. Magistrát pochod přímo nezakázal, ale tuto trasu aktivistům pozměnil. Požaduje totiž, aby se demonstranti pohybovali jen po chodníku.

„Ctím svobodu projevu a uznávám i právo na protest. Zároveň se ale jako vedení hlavního města musíme chovat zodpovědně a brát ohled i na bezpečnost všech obyvatel. Proto jsme avizovanou demonstraci aktivistů, kteří se dožadují snížení rychlosti v metropoli na 30 km/h, přesměrovali na všeobecně bezpečnější trasu. Protestovat se dá i bez nepatřičného omezování okolí," sdělil na svém twitterovém profilu primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

K situaci se na svých sociálních sítích vyjádřili i zástupci Poslední generace, kteří s rozhodnutím vedení města nesouhlasí. Podle nich magistrát omezuje právo občanů pořádat legální demonstrace a proto zaslali primátorovi dopis, ve kterém se proti rozhodnutí ohrazují. Skupina chce zároveň záležitost řešit soudní cestou.

Úterním pochodem chtěli aktivisté upozornit na dlouhodobě neřešenou situaci na pražské magistrále. Požadují dokončení humanizace magistrály minimálně v rozsahu popsaném v Otevřeném dopise Zastupitelstvu HMP ze dne 23.4.2019 zaslaném osmi občanskými sdruženími.

Pochod aktivistů Poslední generace za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku | Video: Deník/Radek Cihla

Konkrétně požadují instalaci světelných závor ve směru do centra, realizaci chybějících přechodů pro chodce a doplnění cyklopruhů v úseku mezi Vltavskou a Pankrácí. Zároveň chtějí upozornit na neudržitelně vysokou intenzitu provozu.

Na závěr pochodu si před Národním muzeem připomněli podobnou akci z roku 1990.