„V létě se připravuje výměna poměrně velkého množství karet. V srpnu jich skončí asi 50 tisíc," uvedla Krnáčová. Ke konci července má být hotová webová stránka, kde bude možné objednat čipovou kartu online. „Slibujeme si od toho, že zásadním způsobem odlehčíme výdejním místům," dodala primátorka. Karta objednaná přes internet bude zdarma.

Město ušetří náklady za karty

Ze stejného důvodu město uvažuje také o tom, že by senioři nad 70 let, kteří jezdí MHD zdarma nově už nemuseli věk prokazovat čipovou kartou nebo papírovou průkazkou, kterou také vydává úřad. Stačilo by jim prokázat se občanským průkazem. Město by tím zároveň ušetřilo náklady za karty. V současné době využívá čipové karty pro využívání věku více než 67 tisíc seniorů.

Město zároveň upravilo smlouvu s Operátorem ICT, který provozuje Lítačku, a takzvaným servisním kartovým centrem, které spravuje dříve vydávané karty opencard.

„V současnosti je potřeba financovat oba systémy. Původní náklady byly 4,2 milionu korun měsíčně a sto korun za každou vydanou kartu. Teď platím necelých 3,7 milionů korun za Lítačku a asi 450 tisíc korun měsíčně za opencard. Celý provoz je měsíčně levnější o 120 tisíc korun," uvedla primátorka.

Zkušební provoz až do září 

Radní také schválili prodloužení zkušebního provozu nových karet až do konce září. „Prognóza je taková, že největší nápor na tento systém nastane během září a bude pokračovat do konce roku 2016," uvádí dále dokument. Prozatím není dostatek dat pro jeho vyhodnocení.

Karta Lítačka od března v pilotním provozu nahradila opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card a jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Město má s jejím majitele, firmou eMoneyServices, nevyřešené smlouvy na práva k opencard. EMS po magistrátu žádá přes 600 milionů korun, o 140 milionů Kč se soudí.

Čtěte také: Praha si má vybrat prostředníka ve sporu kvůli opencard