Sloučení by mělo podle Lachnita nastat k 1. srpnu 2012, celý školní rok tedy bude škola fungovat stejně jako dosud. „Důvod je jednoduchý, škola má velmi málo žáků,“ řekl Lachnit. Podle něj do školy dochází asi 130 žáků, kapacita je ale zhruba trojnásobná. Škola podle Lachnita několik let nesplňuje limity pro minimální počet žáků ve třídě, které ukládá školský zákon. Podle zákona musí být průměrně na jednu třídu 17 dětí.

Se sloučením nesouhlasí rodiče dětí ze ZŠ v Plzeňské ulici. „Škola přijímá děti autisty, děti nadané, průměrné, ale i s postižením. Máme na škole program pro nadané děti, který je u nás ojedinělý,“ uvedla za rodiče Nikola Šímová. Rodiče se domnívají, že za rušením může být jiný záměr, škola totiž sídlí v historické budově na lukrativním místě. To ale radnice odmítá.

Městská část chce školu sloučit s nedalekou školou v Podbělohorské ulici, rodičům ale nabízí umístění dětí i ve školách Weberova nebo Nepomucká. „Pokud by byl zájem, můžeme přesunout i celé třídy,“ poznamenal místostarosta.

Uvolněnou budovu si chce radnice ponechat ve svém majetku, využívat ji chce pro školské nebo sociální účely.

Nedostatek žáků

S nedostatkem žáků v základních školách se potýkají i jiné pražské radnice. Záměry některé školy sloučit, zrušit nebo přesunout ale vždy vyvolávají protesty rodičů. Podobně reagovali letos rodiče dětí ze Základní školy Legerova v Praze 2, kterou radnice o prázdninách přestěhovala do klidnějšího místa pod Vyšehradem. O sloučení škol Sdružení a Plamínková zase uvažovala Praha 4, rodiče ale kvůli tomu zorganizovali petici. Radnice pak rozhodnutí odložila.

Slučovat střední školy chce od příštího školního roku také pražský magistrát.

Čtěte také: Praha chce zrušit pět středních škol, sloučí je s jinými