Velikonoční speciály také často chtějí hostinští. I když jsou tato piva dostupná také v láhvích, často v PETkách o objemu 1,5 litru, zájem mají hosté i o zelené pivo točené do sklenic. Není divu: v partě se pije líp. Výjimečně posedět u zeleného piva však přijdou i lidé, kteří mezi běžné štamgasty nepatří.

Nabídku si určitě nenechá ujít ani výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. „Sama jsem zvědavá, co pivovary předvedou,“ řekla Deníku. Cílené vyhledávání ale neplánuje: ochutnat zajde tam, kde uvidí nabídku.

Máte informace informace o tom, jaký podíl pivovarů v Praze a středních Čechách připravil velikonoční speciály – a zda jich spíše přibývá, nebo ubývá?

To sdělit nemohu, informace od jednotlivých pivovarů nemáme. Řešili jsme s nimi jen to, jestli je zelené pivo v souladu s legislativou. Předávala jsem jim informaci od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Přichází nějaká novinka?

Ne, nejedná se o nic nového. Šlo jen o připomenutí, že i výroba zeleného piva se řídí právními předpisy.

Lze říci, zda velikonoční pivo může pomoci ekonomice pivovarů – anebo ty je spíše připravují proto, že chtějí oživit nabídku a naplnit očekávání konzumentů?

Lidé mají speciály rádi – a pivovary tomuto zájmu vycházejí vstříc. Nakolik je to ekonomicky výhodné zrovna pro něj, by musel okomentovat každý jednotlivý provozovatel. Platí ale, že spotřebitelé mají rádi rozmanitost a speciály jsou oblíbené.

Zmínila jste zelené pivo. Máte zprávy, zda některý z pivovarů přichystal jako velikonoční speciál také něco jiného? Případě zda k velikonočním svátkům přistupoval jinak – třeba přejmenováním některého svého tradičního produktu na etiketě?

Informace o jednotlivých značkách nemáme. A sama jsem zvědavá, co pivovary předvedou. Ráda ochutnám.

Máte už předem nějaký tip, co si letos nenechat ujít?

Nedám dopustit na český ležák – ale já jsem netradiční konzument. Degustuji, co se ke mně dostane. Ještě jsem neměla čas se tomu věnovat, ale určitě ochutnám i velikonoční speciály. Cestovat za nimi ale neplánuji; je to spíš o tom, kde se člověk zrovna bude nacházet. Tedy poblíž domova.

Čili v Praze?

Ano, bydlím v Praze.