Vyplývá to z dopisu primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě), který má ČTK k dispozici, a z rozsudku, podle kterého neměl o zákazu rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých městských částech.

Žalobu na opatření podalo několik firem, kterých se zákaz nějakým způsobem týkal. Soud jim dal v květnu za pravdu v tom, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát. Ten totiž má podle Statutu hlavního města vydávat dopravní opatření pouze na silnicích první třídy, zatímco zákaz pivních kol se týkal zejména nižších komunikací.

Pivní kola dorazila už i na území Prahy 3.
Praha 1, Karlín, Žižkov... Kdo (a kde) zastaví pivní kola?

„Městský soud si je vědom, že uvedená interpretace je do určité míry formalistická, nicméně v tomto ohledu jde o legislativní mezeru ve Statutu, kterou nelze překlenout soudním výkladem,“ píše se v rozsudku. S opatřením podle dokumentu také nesouhlasila Praha 4. Soud rovněž uvedl, že jako důvod k podobné regulaci podle silničního zákona neobstojí „argumentace vhodností, kulturností či estetičností daného dopravního prostředku“. Magistrát podle soudu ani dostatečně neprokázal, že vozítka jsou hlučná a ruší místní obyvatele.

Hlavní město po rozsudku přijalo dočasné opatření, které zákaz ponechalo v platnosti na dalších 60 dní, nejedná se však o trvalé řešení. Náměstek Scheinherr rozeslal městským částem dopis, ve kterém je o konci platnosti opatření informuje, i když v něm nezmiňuje prohraný soud. Jako důvod zrušení zákazu uvádí „odmítavý postoj některých městských částí“. Jako nejzazší termín zneplatnění dopravního značení dopis uvádí 15. srpen.

Dohodněte se s provozovateli, vzkazuje Scheinherr radnicím

Pražský radní pro dopravu také napsal, že městské části si mají nyní zákaz schválit každá zvlášť v koordinaci s opatřením magistrátu, které se bude v souladu s judikaturou týkat silnic první třídy. „Zároveň vám doporučuji se s jednotlivými provozovateli těchto pivních kol, tzv. beerbiků, na vámi plánovaných opatřeních předem dohodnout, abychom eliminovali eventuální budoucí soudní spory,“ napsal Scheinherr.

Podle informací Pražského deníku některé radnice teď přistoupí k opatření obecné povahy, díky němuž může zákaz platit dál. Místní úpravu mají třeba v Praze 7 na Letné. Problému se věnují i na Žižkově nebo v Karlíně, kam se „beerbiky“ přesunuly z centra metropole. Na možný nájezd pivních vozitek se chystá hlavně Praha 1.

Pivní kolo v karlínské Křižíkově ulici.
Řev se rozléhal celým Karlínem. Pivní kola se po zákazu z centra jen přesunula

Zákaz magistrát schválil loni, jeho platnost poté zdržela neúspěšná stížnost ministerstvu dopravy od českého rodinného minipivovaru Gwern, který řadu pivních kol zásobuje. Tato firma je také jednou z těch, které proti opatření podaly úspěšnou žalobu. Značení začala Technické správa komunikací instalovat v únoru.

Pivní kola jsou další z řady turistických atrakcí, na něž si v posledních letech stěžují obyvatelé centra města. Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway, řešilo se i omezení tzv. elektrokoloběžek, připomínajících spíše mopedy, nebo jízdních kol v některých pěších zónách. Problém s pivními koly se dotkl i jiných evropských metropolí, například Amsterodam je předloni zakázal.

Pivní vozítka v Praze způsobují bouřlivé debaty
Pivní kola dojezdila. Praha bude letos bez opileckého vyřvávání na kolečkách