Nasvícení rozhledny v barvách izraelské vlajky se uskutečnilo z pokynu pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS). „Zákeřný útok na Izrael, který provedlo teroristické hnutí Hamás, jednoznačně odsuzuji. Vyjadřuji lítost nad jeho oběťmi a podporu izraelským obyvatelům. Nasvícení Petřínské rozhledny v izraelských barvách je symbolickým vyjádřením této solidarity," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Rozhodnutí podpořil i jeho první náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). „Bezprecedentní násilí a ztráty na životech, jakých jsme od dnešních ranních hodin v Izraeli svědky, jsou naprosto nepřijatelné a jednoznačně je odsuzujeme. Nasvícením Petřínské rozhledny vyjadřujeme i soustrast se všemi obětmi tohoto terorismu," řekl.

Rozsvícení rozhledny má podporu také u náměstka Petra Hlaváčka (STAN). „Sobotní teroristické útoky na Izrael považujeme za naprosto neakceptovatelný způsob řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Nasvícením pražské dominanty dáváme najevo, že naše myšlenky jsou v Eretz Israel s rodinami nevinných civilních obětí. Přejeme izraelským přátelům rychlé uklidnění situace," sdělil.

Dlouholetý konflikt mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem v sobotu eskaloval, když ozbrojenci z Pásma Gazy spustili několikahodinové ostřelování izraelských měst a zároveň vtrhli do pohraničních oblastí. Překvapivý útok si podle dosavadních informací vyžádal desítky mrtvých a stovky zraněných, objevily se také zprávy o únosech Izraelců. Izraelský premiér Benjamim Netanjahu vzkázal občanům, že země je ve válce, zatímco Západ počínání Palestinců odsoudil.