Český svaz hemofiliků každoročně v sedmnáctý dubnový den pořádá tuto akci, aby zvýšil povědomí o hemofilii a dalších poruchách krevního sražení, kde je potřeba včasná diagnostika a léčba. Touto nemocí trpí v Česku zhruba 1000 pacientů.

| Video: Youtube

Pro Pražany už je zvykem, že se světelným symbolem k připomenutí tohoto dne stává rozhledna na vrcholu Petřínských sadů. Tento rok to navíc byla i budova Fakulty elektrotechnické ČVUT a zámek v Brandýse nad Labem na Praze - východ.

Nasvětlení Petřínské rozhledny zajistila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má mimo jiné na starosti i architekturní osvětlení 140 pražských památek. „Náš technik nejdříve nachystá barevná schémata na počítači v kanceláři, a pak je nahraje do tzv. scénického počítače na Petříně. Ten barevnou kompozici rozhledny nastaví,“ vysvětlil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

close Nasvícená Petřínská rozhledna ke světovému dni hemofilie info Zdroj: se svolením hemofilici.cz zoom_in Nasvícená Petřínská rozhledna ke světovému dni hemofilie

„Pro speciální nasvícení je Petřínská rozhledna vybavena moderní soustavou čtyřiceti LED svítidel. Díky ní můžeme tuto pražskou dominantu na Malé straně využívat jako světelný symbol a upozorňovat tak na významná výročí nebo světové události,“ popsal radní hl. m. Prahy Jan Chabr s tím, že červené nasvětlení rozhledny považuje za symbol pochopení a soucitu s lidmi, které tímto onemocněním trpí.

Nasvíceny ale nebyly pouze stavby v Praze. Červeně svítily například girlandy v brněnských ulicích, budova Moravského zemského archivu v Brně, radniční věž a most Miloše Sýkory v Ostravě, radnice na Horním náměstí v Olomouci, budova historické radnice v Liberci, Mariánský morový sloup na náměstí Československé armády v Jaroměři, kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Ústí nad Labem či květinářství Blanche v Ústí nad Labem.

Hemofilie je vzácné vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního (srážecího) faktoru v krvi a projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí. V současné době se léčí podáváním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve nebo pomocí tzv. nefaktorové léčby. Preventivní podávání léčby (tzv. profylaxe) pomáhá předcházet mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, které je běžné u těžkých forem hemofilie. Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby se rozvíjejí těžké kloubní změny, které mohou vést až k trvalé invaliditě. 

Tato nemoc se vyskytuje se ve většině případů jen u mužů, ženy působí často jako přenašečky, aniž onemocní. Mezi nejslavnější přenašeče této nemoci patřila britská královna Viktorie, u ní lze vysledovat dědičné předávání onemocnění do ruské panovnické rodiny, ale také šlechtických rodů v Německu a Španělsku.

Zdroj: hemofilici.cz a MHMP