Ke slavnostnímu přivítání na prvním nádvoří Hradu přijížděli lídři zemí jednotlivě. Nejprve dorazila Nováková, po ní Čaputová a na konec Duda. Hudba hradní stráže pokaždé zahrála státní hymnu dané země i českou, která tak zazněla třikrát. Při příjezdu Čaputové se ozval potlesk několika desítek přihlížejících lidí z Hradčanského náměstí. Po ceremoniálu prezidenti podepsali návštěvní knihu Pražského hradu v Rothmayerově sále, kde se odpoledne uskuteční také tisková konference.

Hlavy států se budou mimo jiné zabývat projekty financovanými z Mezinárodního visegrádského fondu, který je podle Hradu jedinou pevnou organizační strukturou V4. Roční rozpočet fondu v současnosti činí deset milionů eur (zhruba 245 milionů korun), každá země do něj přispívá stejným dílem. Tématem jednání hlav států bude také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4.

Na dopolední plenární jednání naváže koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu. Při následném obědě prezidenti prodiskutují dopady ruské agrese na Ukrajině na střední Evropu a podporu napadené země. Debatu povedou také o situaci na Blízkém východě, tématem bude i rozšíření Evropské unie.

Nácvik a přivítání prvních účastníku Summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) na Pražském hradě.Prezident Petr Pavel vítal hosty pod sousoším Souboj Titánů na Hradčanském náměstí. | Video: Deník/Radek Cihla

Rozpory mezi zeměmi V4 v poslední době způsobily, že skupina nevyvíjí tolik společných aktivit, jako v minulosti. Neshody se týkají mimo jiné rozdílného postoje Maďarska k otázce války na Ukrajině včetně dodávek zbraní zemi napadené Ruskem. V Česku se od začátku jeho předsednictví konalo například třídenní jednání náčelníků generálních štábů armád V4 a Ukrajiny. Podle Hradu jsou ale v plánu i setkání premiérů čtyř států či schůzky na úrovni ministrů.

Pavel po své inauguraci v březnu při návštěvě Bratislavy uvedl, že v současnosti vnímá V4 spíše jako konzultační fórum, které nemá ambice detailně koordinovat zahraniční nebo bezpečnostní politiku. Prostor vidí v rozšíření spolupráce i na baltské země.