Perseidy neboli světelný meteorický roj je tradičně k vidění během prázdnin, nejvíce pak v srpnu. Vyvrcholení roje je očekáváno právě na dnešní noc z 12. na 13. srpna. Maximum astronomové předpovídají na odpoledne 12. srpna. Přes den sice není možné jev spatřit, ale v noci lze pak vidět až sto meteorů za hodinu.

| Video: Youtube

Obecně platí, že nejlepším místem pro sledování Perseid je spíše někde v horách, v Praze totiž pozorovatelům brání silný světelný smog, který zapříčiňuje, že slabší roje nejsou okem tak snadno viditelné. I tak se ale vhodná místa dají najít i poblíž oblasti metropole. Obecně vzato je doporučeno sledovat mapy s vývojem světelného znečištění ve vaší oblasti. Zároveň je dobré vzdálit se dál od centra, kde je situace se světlem v noci nejhorší.

Pražské hvězdárny se přímo na sledování Perseid příliš nepřipravují. Štefánikova hvězdárna na Petříně ale nabízí noční prohlídky oblohy podobně jako Hvězdárna Ďáblice. Situaci ale bude narušovat Měsíc, který je 12. července v první čtvrti.

„Upozorňujeme, že letos veřejné pozorování Perseid na Radarové louce ondřejovské hvězdárny neorganizujeme. Důvodem je Měsíc, který bude rušit pozorování právě v první polovině noci. A tak si lehněte pod širák na své zahrady, a my se na vás budeme těšit v dalších letech," uvedli zástupci Astronomického ústavu AV ČR.

Slzy svatého Vavřince

První záznamy o Perseidách pochází z Číny z roku 36, ve kterých je uvedeno, že během jedné noci bylo pozorováno více než 100 meteorů. Do 11. století se nachází četné odkazy v čínských, japonských a korejských záznamech, zatímco v období mezi 12. a 19. stoletím neexistují skoro žádné.

Měsíc srpen nadlouho zůstal měsícem hojnosti meteorů, a to hlavně kolem 10. srpna, kdy každoročně probíhají oslavy svatého Vavřince. Proto se Perseidy někdy lidově nazývají „Slzy svatého Vavřince“. Ten byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Byl však popraven, protože neuposlechl příkaz císaře Valeriána a neodevzdal mu majetek. Raději ho rozdal chudým. Po této události prý padaly z nebe několik dní třpytivé slzy a proto vzniklo toto označení.

zdroj: Česká astronomická společnost