Populární výtah s názvem páternoster, který je umístěný na Nové radnici bude opět otevřen veřejnosti. Magistrát hl. m. Prahy s organizací města Prague City Tourism totiž spouští od 1. června novou komentovanou trasu Nová radnice - páternoster tour.

Prohlídkový okruh s komentovanou vycházkou v interiérech Nové radnice bude pro veřejnost zpřístupněn o víkendech, svátcích a ve vybraných podvečerních časech i ve všední dny.

Kromě několika zastavení, včetně v místech, která nejsou pro veřejnost běžně přístupná, si mohou návštěvníci i užít jízdu oblíbeným páternosterem. Z důvodu bezpečnosti bude ale umožněna pouze pro osoby starší 18 let.

„Od 1. června zahajujeme na základě žádosti našeho akcionáře, hlavního města Prahy, pilotní provoz prohlídkové trasy, který si zhruba po roce fungování vyhodnotíme. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost návštěvníků, proto budeme trasu v průběhu času dále vyvíjet a prověřovat případná rizika,“ popisuje předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro.

A dodává: „V rámci kultivace cestovního ruchu jsme přistoupili ke komentovaným vycházkám s průvodcem, aby se měli turisté možnost vedle výtahu podívat i do běžně nepřístupného interiéru Nové radnice a dozvěděli se o jejím fungování.“

Příběh slavného páternosteru

Páternosterů je v Praze umístěno několik, jedním z nejnavštěvovanějších byl ale vždy jistě ten v budově Nové radnice. Jedná se dokonce o první výtah tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.

V sedmdesátých letech minulého století jej nahradil nový oběžný výtah, který se v roce 2017 dočkal tříměsíční generální opravy a jeho současný vzhled odkazuje na historické prvky v budově. Rekonstrukce se týkala všech kabin, elektroinstalace, bezpečnostního zabezpečení, strojovny výtahu a stála přes 3,5 milionu korun.

Podle Magistrátu hl. m. Prahy se ale v posledních letech turisté u atrakce chovali nebezpečně, vyskakovali a naskakovali do něj, jezdili v kabinách ve větším počtu a nebo na něj malovali a lepili samolepky. Proto byl od loňského roku postaven mimo provoz.

Letos v květnu byl provoz výtahu znovu obnoven, pouze ale pro zaměstnance Magistrátu. Nyní se otevře i pro veřejnost v rámci prohlídky, která stojí 250 korun.

Páternoster

Páternoster je výtah s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.